Vojna intervencija u Siriji malo vjerovatna

Radiosarajevo.ba
Vojna intervencija u Siriji malo vjerovatna

Vojska Bašara el Asada nastavila je ofanzivu na grad Homs, uporište sirijskih pobunjenika. Od početka najnovije ofanzive protekle subote, u Homsu je poginulo najmanje 400 civila. Sirijski režim je potvrdio da vodi vojnu operaciju, ali da je cilj da se uhvate "terorističke grupe" koje su, kako se tvrdi, odgovorne za nasilje nad civilima. Istovremeno, Ujedinjene nacije ispituju mogućnost slanja stranih posmatrača u saradnji sa Arapskom ligom koja je ovih dana obustavila svoju posmatračku misiju.

Generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon je izjavio: "Čuli smo previše prekršenih obećanja. Ubijeđeni smo, ako se situacija u Siriji nastaviti pogoršavati da to neće biti bez posljedica za cijeli region. Koliko ljudi mora još platiti životom, da se zaustavi put u građanski rat?"

Apeli sirijskog naroda
Sirijski narod upućuje apele međunarodnoj zajednici da zaustavi predsjednika Bašara el Asada i njegov krvavi pohod na narod. Eksperti međutim smatraju da je američka vojna intervencija u Siriji malo vjerovatna, iako je Vašington saopštio da namjerava direktno pomoći sirijskoj opoziciji.

Sirija nije Libija, naglasio je američki savjetnik za sigurnost Aaron David Miller: "Sirija je velika vojna sila, koja posjeduje oružje za masovno uništavanje i gusto raspoređen sistem protiuvazdušne odbrane, jedan od najrazvijenijih u svijetu".

Pored toga, kako naglašava Miler, sirijska opozicija nije u stanju da se povuče na slobodnu teritoriju sa koje bi mogla da djeluje, kao što je to bio slučaj u Libiji. Vojna intervencija u Siriji morala bi uključiti kopnene trupe. Osim toga, dok je Muamer Gadafi bio potpuno izolovan, Bašara al Asada podržavaju Rusija, Kina i Iran. Američke mogućnosti zapravo su svedene na tajnu podršku opoziciji, prosljeđivanje informacija tajnih službi.

Pritisak na susjede
James Carafano, ekspert za pitanja odbrane Fondacije Heritage, bliske američkim konzervativcima, smatra da je najbolje što Vašington može da učini pritisak na sirijske susjede. Prije svega na Iran da prestane podržavati Asada,  a onda na Izrael, Irak i Tursku da naprave zajedničku strategiju: "Sve tri ove zemlje imaju interes da u prelaznoj fazi ne izbije građanski rat, da ne dođe do velikog talasa izbjeglica i destabilizacije regiona. Ispravno bi bilo kazniti Ruse, za njihovo loše ponašanje i veto na rezoluciju o Siriji. Saveznici su mogli okončati konflikt u Bosni jer je ubijanje bilo okončano. Da je NATO u Bosni intervenisao prvog, a ne posljednjeg dana, vojna intervencija bi bila komplikovana." Mnogi američki eksperti smatraju da vojna intervencija u Siriji nije u interesu SAD-a, iako je patnja sirijskog naroda veća nego što je bila patnja stanovništva u Libiji.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije