Unakažena Iranka oprostila napadaču
Iranka koja je oslijepila kada joj je prosilac bacio kiselinu u lice, pošto je odbila njegovu bračnu ponudu, u posljednjem trenutku je poštedjela svog napadača, osuđenog da takođe bude oslepljen, javila je iranska novinska agencija ISNA, prenose E-novine.
Ameneh Bahrami i Majid Mohavedi su se upoznali 2004. godine, kao studenti Univerziteta u Teheranu. On ju je zaprosio, ali ga ona nije htjela. Odbačen i uvrijeđen, polio ju je kiselinom, spalivši joj kapke, očne jabučice, usne, jezik, leđa, ruke i šake. Od tada je Ameneh slijepa i zauvijek unakažena. Operisana je čak 19 puta.
"Uskoro će mi ljekari dotjerati lijevi kapak", kaže ona. "Dobiću i obrve i trepavice, ali nikada više neću progledati."
Sud je 2008. godine kaznio Majida Mohavedija istom mjerom, po principu odmazde koji je dozvoljen šerijatskim zakonom. Ameneh je prethodno ponuđena odšteta od 20.000 eura. Međutim, ona nije htjela novac, htjela je njegove oči. Sud je ocijenio da je to dobra ideja, jer ima "zastrašujući efekat".
"Sedam godina sam pokušavala da dobijem ovu presudu, ali danas sam odlučila da ga poštedim", rekla je Bahrami. Ona je dodala da je jedan od razloga zašto je odlučila da odustane od zahtjeva za takvom kaznom, pažnja koju je taj slučaj privukao u svjetskoj javnosti.
"Učinila sam to za svoju zemlju. Izgledalo je kao da cio svijet čeka da vidi šta ćemo uraditi", rekla je Bahrami, koja je tražila finansijsku nadokandu za medicinske troškove. Ona je dodala da nikad nije ni namjeravala da ustraje u zahtevu da se ta kazna sprovede, ali je pustila da godine prođu u neizvjesnosti “da bi se pokazalo kako osoba koja drugoj baci kiselinu u lice, može biti i tako kažnjena, a moje je pravo da na tome ne insistiram".
"Ne bih mu uzela oči, ne želim osvetu, a sve ovo nije mi lako.” Agencija Isna prenosi i izjavu njene majke da je ponosna na ćerku “koja je imala snage da oprosti". Bahrami traži od počinitelja odštetu za troškove liječenja a Movahedi će odslužiti i ostatak zatvorske kazne od 10 do 12 godina.
Glavni tužilac u Teheranu Abas Jafari Dolatabadi pohvalio je njenu odluku kao hrabru i dodao da je sudstvo do tada bilo odlučno da sprovede kaznu.
Međunarodna organizacija Amnesty International pozivala je ranije Iran da ne primjenjuje odmazdu, nazivajući je "okrutnom i nehumanom kaznom".
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.