Umjesto da splasne, porasla zabrinutost nakon sastanka američkog i kineskog predsjednika
"Kina i Sjedinjene Države trebaju pomoći svjetskom miru", rekao je u petak kineski predsjednik Xi Jinping američkom kolegi u razgovoru posvećenom ruskoj invaziji na Ukrajinu i poručio da taj sukob nije ni u čijem interesu, prenose agencije.
"Odnosi između naših država ne smiju voditi konfrontaciji i sukobu i konfrontacije nisu ni u čijem interesu. Ukrajinska kriza je nešto što ne želimo vidjeti", rekao je Xi Bidenu.
Poručeno je da ove dvije zemlje moraju bilateralne odnose održavati na ispravnom putu i obje strane trebaju se međusobno podupirati jer za to snose međunarodnu odgovornost i moraju se truditi da održe mir u svijetu.
Soreca: Hoće li 2025. biti godina u kojoj će BiH napraviti odlučne korake ka članstvu u EU?
"Kao stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a i dvije vodeće ekonmske sile, na nama je odgovornost ne samo da održavamo kinesko-američke odnose na dobrom putu, već i međunarodna odgovornost da radimo za mir u svijetu", rekao je Xi.
Od 24. februara kada je ruski predsjednik Vladimir Putin počeo invaziju na Ukrajinu, Peking se suzdržavao od kritikovanja Rusije i radije je odgovornost za sukob pripisao NATO-u.
Ranije u petak pomoćnica američkog državnog sekretara Wendy Sherman najavila je da se od Xija očekuje da pozove i ruskog predsjednika Vladimira Putina "da okonča ovaj rat, ovaj pokolj u Ukrajini".
"Kina treba biti na ispravnoj strani historije. Ona ne smije ni finansijski ni na bilo koji drugi način popunjavati rupe nastale zbog (zapadnih) sankcija nametnutih Rusiji", rekla je Sherman za CNN.
Trokut SAD-Kina-Rusija
Washington strahuje da bi Kina mogla pomoći Rusiji da zaobiđe zapadne ekonomske sankcije, piše Jutarnji.
Prije razgovora kineski nosač aviona plovio je u petak kroz osjetljivo područje Tajvanskog tjesnaca. Kina ne odustaje od prava na otok Tajvan koji ima demokratski izabranu vladu i u zadnje dvije godine pojačala je vojne aktivnosti blizu tog otoka kako bi pokazala svoje namjere, budeći zabrinutost samog Taipeija i njegova saveznika Washingtona.
Reuters napominje da je Ukrajina dodala još jedan prijepor u teške američko-kineske odnose koji su pali na najnižu razinu zadnjih nekoliko desetljeća zbog čega su splasnule nade predsjednika Bidena da će olabaviti napetosti zahvaljujući osobnim vezama s Xijem koje je uspostavio prije ulaska u Bijelu kuću.
SAD i Kina su dvije najveće ekonomije svijeta i Washington silno želi izbjeći novi hladni rat tih dviju sila težeći odnosu "konkurentne koegzistencije".
Takvu američku želju dovodi u pitanje kinesko strateško partnerstvo s Rusijom i kinesko izbjegavanje da osudi rusku agresiju na Ukrajinu i nazove je invazijom.
Peking s druge strane priznaje suverenitet Ukrajine, ali kaže da i Rusija ima legitimno pravo biti zabrinuta za svoju sigurnost. Peking od početka ruske invazije poziva na diplomatsko rješenje.
SAD i njegovi saveznici nisu naveli kakve bi korake mogli poduzeti protiv Kine ako ona odluči pomoći Rusiji pogođenoj sankcijama.
Kina će teško okrenuti leđa Rusiji?
Ako bi SAD nametnuo Pekingu ekonomske sankcije nalik onima kakve je nametnuo Rusiji, potencijalne posljedice i za same Sjedinjene Države i za cijeli svijet bile bi teške jer je Kina najveća svjetska izvoznica.
Prema analitičarima teško da će Kina okrenuti leđa Rusiji zbog sukoba u Ukrajini, ali njena bliskost s Rusijom mogla bi joj naštetiti na Zapadu.
Međutim Zhao Lijian, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova, uputio je vrlo jasno upozorenje zapadnim zemljama, optuživši ih da potiču strahovanja u zemljama kao što je Rusija.
To su zemlje "koje misle da mogu vladati svijetom pošto su pobijedile u hladnom ratu, one koje misle da se NATO može širiti u pet krugova zanemarujući strahove drugih zemalja za sigurnost, one koje vode ratove diljem svijeta, a pritom optužuju druge zemlje da su ratoborne", rekao je Zhao u četvrtak.
Američki dužnosnici ocijenili su da je sedam sati dug sastanak u Rimu u ponedjeljak između američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana i kineskog visokog diplomata Yanga Jiechija bio "težak" i "intenzivan".
Washington nije pružio dokaze za svoje tvrdnje da je Kina spremna pomoći Rusiji.
I Moskva i Peking odbacili su američke tvrdnje da se Rusija obratila Kini za vojnu pomoć.
Međutim ruski ministar finansija Anton Siluanov rekao je ove sedmice da njegova zemlja računa da će joj Kina pomoći da izdrži ekonomske sankcije kojima Zapad želi globalno ekonomski izolirati Rusiju od ostatka svijeta.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.