SAD žele kontrolu nad naftom centralne Azije
Američka vojna baza u Kirgistanu, bivšoj sovjetskoj republici u centralnoj Aziji, mogla bi poslužiti u slučaju napada na Iran koji zapadne zemlje optužuju da se pokušava domoći atomskog oružja, ocijenilo je u srijedu rusko ministarstvo vanjskih poslova.
Glasnogovornik ministarstva Aleksandar Lukaševič kazao je kako se ne može isključiti da bi baza Manas na aerodromu u glavnom kirgiskom gradu Biškeku (trenutno služi za raspoređivanje američkih trupa angažiranih u Afganistanu) mogla biti iskorištena u eventualnom sukobu s Iranom.
Skrivena ambicija
Također, ruska diplomatija smatra da bi Sjedinjene Američke Države mogle doći u iskušenje da pokrenu vojnu ofanzivu protiv Irana zbog njegovog kontroverznog nuklearnog programa kako bi zatim preuzele kontrolu nad velikim naftnim rezervama u centralnoj Aziji.
„Iza poziva da
je potrebno osigurati neširenje nuklearnog oružja mogla bi se kriti ambicija da
se zatvori geopolitička karta u velikom
prostoru bogatom naftom“, ocijenio je Lukaševič, javila je novinska
agencija Fena.
Iranski jatolah Ali Hamnei
Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamnei danas (22. februara), dan nakon što je misija delegacije Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u Teheranu završila neuspjehom, ponovio je kako Iran ne nastoji doći u posjed nuklearnog oružja, već želi okončati prevlast utemeljenu na takvom oružju koje posjeduju velike sile.
On je naglasio je da je nuklearna energija direktno vezana uz iranske nacionalne interese, a Teheran godinama ponavlja da razvija nuklearni program u isključivo civilne, mirnodopske svrhe. Ajatolah Hamnei je u svom govoru osudio ubistvo iranskih nuklearnih naučnika i pritisak zapadnih zemalja, ocijenivši da se radi o "znaku slabosti neprijatelja".
Vođa delegacije IAEA-e u Iranu Herman Nackaerts izjavio je u srijedu novinarima, po povratku u Beč, da delegaciji nije bio dozvoljen pristup vojnom postrojenju u Paršinu te da dvodnevna posjeta nije urodila dogovorom s Teheranom oko nastavka pregovora o spornom nuklearnom programu.
IAEA razočarana
IAEA za sada ne navodi kako će odgovoriti na taj neuspjeh o kojem će raspravljati na sjednici vijeća guvernera 5. marta, ali naglašava svoje "razočaranje" ponašanjem Teherana, prenijela je Fena.
Dvodnevna posjeta visoke delegacije IAEA-e Teheranu 20. i 21. Februara, Zapad je ocijenio kao misiju "posljednje prilike" za Iran. Ishod ove posjete delegacije vjerovatno će povećati ionako znatne napetosti između Irana i zapadnih sila, koje su u posljednje vrijeme pojačale sankcije protiv iranskog režima, a Izrael i SAD nisu isključili mogućnost upotrebe sile ako sankcije ne zaustave Iran u proizvodnji atomske bombe.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.