Prisilni testovi djevičanstva nisu sporni
Ljekar protiv kojeg se vodio proces zbog provođenja prisilnih testova djevičanstva nad demonstrantkinjama u Egiptu oslobođen je optužbi, uprkos brojnim protestima koje su protiv ove problematične prakse održavale Egipćanke i osuda koje su uputile organizacije za zaštitu ljudskih prava.
Oslobađanje egipatskog vojnog ljekara optuženog za provođenje prisilnih testova djevičanstva nad demonstrantkinjama još je jedan dokaz da vojni sudovi nisu sposobni rješavati slučajeve koji uključuju kršenja ljudskih prava, mišljenje je i organizacije Amnesty International.
Slučaj je započeo tužbom koju je podnijela dvadesetpetogodišnja Samira Ibrahim, jedna od žena koje su pretrpjele testove djevičanstva u martu 2011. godine. Incident se dogodio nakon što je vojska rastjerala demonstracije održane 9. marta 2011., a 18 žena odvela u pritvor, gdje ih je mučila elektrošokovima, prijetila im optužbama za bavljenje prostitucijom i podvrgla ih testovima nevinosti.
"Egipatska je vojska još jednom iznevjerila žene, pogotovo one koje su, poput Samire Ibrahim, pokazale nevjerojatnu hrabrost u prokazivanju vojne elite u Egiptu," izjavila je Hassiba Hadj Sahraoui, zamjenica direktora Amnesty Internationala za Bliski istok i sjevernu Afriku.
"Ova odluka nije samo izrugivanje pravnog sistema, već još jedan dokaz da slučajeve kršenja ljudskih prava od strane vojske trebaju rješavati civilni sudovi."
Amnesty International je pozvao egipatsku vojsku na poštivanje odluke upravnog suda o zabrani testova djevičanstva te zahtijeva da se ženama koje su bile podvrgnute testovima osigura pristup pravdi i reparaciji.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.