Peti dan granatiranja Homsa, deseci mrtvih

Radiosarajevo.ba
Peti dan granatiranja Homsa, deseci mrtvih


Homs, grad u Siriji, zemlji koju potresaju teški unutrašnji sukobi, pod najtežim je granatiranjem u pet dana koliko borbe traju. Kako su stanovnici Homsa rekli za BBC, više od 40 ljudi dosad je poginulo, ali ovu informaciju teško je potvrditi.

Napadi Sigurnosnih snaga Sirije počeli su dan nakon što je predsjednik Bashar al-Assad obećao ruskom ministru vanjskih poslova Sergei Lavrovu da će zaustaviti nasilje i startati dijalog.

Strah od pješadije

BBC-ev saradnik Paul Wood koji se upravo nalazi na rubnim dijelovima grada Homsa, i u društvu je pobunjenika, poručuje kako njegovi izvori u gradu opisuju da se udari granata dešavaju konstantno – preopasno je za sve da uopšte pokušaju izaći i prebrojati koliko je mrtvih i povrijeđenih.

Stanovnik jednog dijela grada (Baba Amr), imenom Omar izjavio je za BBC da je svaka kuća u ovom naselju pod paljbom i da “morate imati veliku sreću da ostanete živi”

Paul Wood izvještava da se stanovnici Homsa posebno plaše pješadije i njihovog ulaska u grad; u jednom trenutku u utorak su tenkovi sirijske vojske bili na 800 metara od Homsa, ali se nisu približavali već otad pucaju po ljudima koji su podržali sirijski ustanak.

Pobunjenici se plaše da im nema ko pomoći i ne znaju šta da rade.


Potresni prizori iz Homsa (News.sky.com)

Ruski ministar Lavrov pozvao je na dijalog u Siriji nakon što je Rusija, zajedno sa Kinom, blokirala rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a o Siriji. Lavrov smatra da Sirijci trebaju riješiti problem između sebe te je pozvao sve one koji imaju uticaj u opoziciji da se angažuju na dijalogu sa Vladom.

Šta je bio plan Rezolucije

Rezolucija UN-a trebala je podržati zahtjev Arapske lige koja je od ove organizacije zahtijevala da zaustavi ubilački aparat sirijskog režima i prekine humanitarnu tragediju i Siriji. Arapska liga je optužila Damask da ubija vlastiti narod.

Premijer Katara Ahmed ben Jasem al-Tani naglasio je kako Liga ne traži vojnu intervenciju i nije za promjenu režima, ali se zauzima za ekonomske pritiske da sirijski režim shvati da je tamošnje stanje prijetnja cijeloj regiji.

Rezolucijom je predloženo da Assad preda vlast zamjeniku koji bi nadgledao prenos vlasti, no Moskva je blokirala plan argumentum da bi isti isforsirao promjenu režima u Siriji.

Od tada, Sirija je sve više izolirana od ostatka svijeta.

Nasilje u Siriji ne prestaje

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije