Nobelovka u odbrani kriminalizacije homoseksualnosti
Prošlogodišnja dobitnica Nobelove nagrade za mir i predsjednica Liberije, Ellen Johnson Sirleaf, u intervjuu koji je dala britanskom Guardianu, nedvosmisleno brani zakon Liberije koji kriminalizira homoseksualnost i prijeti da postane još oštriji, uz argument:
„U našem društvu postoje određene tradicionalne vrijednosti koje želimo sačuvati.“
Dosadašnji liberijski zakon homoseksualnost je karakterisao kao prekršaj naziva „dobrovoljna sodomija“, te predviđao kaznu do jedne godine zatvora za počinioce, međutim novi prijedlog zakona predviđa strože kazne. Premda u posljednje vrijeme nisu zabilježena kažnjavanja po ovoj osnovi, aktivisti koji se bore protiv prava homoseksualaca predložili su izmjene postojećeg zakona koje bi značile da osoba koja „praktikuje, podstiče i promoviše istospolne seksualne odnose“ može biti osuđena na 10 godina zatvora, ali i na smrtnu kaznu.
Najstrože kazne prijedlog su bivše supruge nekadašnjeg predsjednika Liberije, Charlesa Taylora, a svoj prijedlog Jewel Howard Taylor za Guardian komentariše ovako: „Homoseksualnost je uvreda. To je neafrički čin kakav predstavlja problem u našem društvu. Mi smatramo devijantno seksualno ponašanje krivičnim djelom i ovim samo pokušavamo pojačati naše zakone.“
Predsjednica Liberije na sve to je ostala bez komentara, a u intervjuu za Guardian, podržala je takvu borbu protiv ljudskih prava.
Ukoliko zakon bude donesen, mogao bi rezultirati i ekonomskim posljedicama za Liberiju, budući da Sjedinjene Države i Velika Britanija svoju finansijsku podršku zemljama trećeg svijeta, a koje uključuju i Liberiju, povezuju sa poštivanjem prava homoseksualaca. Američka državna sekretarka Hillary Clinton u decembru je najavila da će američki budžet za pomoć ugroženim zemljama dijelom biti korišten i za zaštitu prava gay osoba, a britanski premijer David Cameron prije nekoliko mjeseci je najavio da će ova zemlja uskratiti pomoć onim državama koje ne poštuju ljudska prava homoseksualaca. A prema izvještaju Human Rights Watch, situacija ne obećava:
„U posljednjih šest mjeseci, zabilježili smo zabrinjavajući porast anti-gay retorike, netolerancije i napada na osobe koje se bore za poštivanje ljudskih prava Liberijaca u istospolnim odnosima“, izjavila je Corinne Dufka, istražiteljka HRW za zapadnu Afriku. Podaci govore i da se u posljednjih mjesec dana, u liberijskoj prijestolnici Monroviji desilo najmanje šest homofobnih napada.
Tri dobitnice Nobelove nagrade za mir
Sirleaf je prošlogodišnja dobitnica Nobelove nagrade za mir zbog zalaganja za ženska ljudska prava. Sedamdesettrogodišnja Sirleaf je, kad je izabrana 2006., postala prva afrička predsjednica, a prošle godine je izabrana za još jedan mandat. Analitičari smatraju da se predsjednica ne smije usprotiviti ovakvom kršenju ljudskih prava homoseksualaca jer bi to značilo njeno „političko samoubistvo“, budući da više ne bi mogla računati na podršku vlade i bila bi onemogućena da djeluje na druge probleme Liberije: korupciju, eksploataciju prirodnih resursa i zabrinjavajuću nezaposlenost među mladim ljudima.
Homoseksualnost je ilegalna u 37 afričkih država, a brojni državljani ovih zemalja susreću se sa oštrim kaznama, poniženjima i psihičkim i fizičkim nasiljem.
Nakon 14 godina dugog građanskog rata koji je završio 2003., Liberija je i dalje jedna od najsiromašnijih država svijeta.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.