Njemačka zatvara sve nuklearne centrale

Radiosarajevo.ba
Njemačka zatvara sve nuklearne centrale

Članice vladajuće koalicije u Njemačkoj, koju predvodi Kršćansko-demokratska unija (CDU) kancelarke Angele Merkel, donijele su 30. maja odluku da se u Njemačkoj do 2022. godine zatvore svi reaktori, što predstavlja drastičan zaokret u politici u toj oblasti.

Prema dogovoru koalicionih partnera, osam najstarijih od ukupno 17 nuklearnih reaktora na teritoriji Njemačke trebalo bi da ostane zauvijek zatvoreno. Sedam je već privremeno zatvoreno u martu, neposredno nakon zemljotresa i cunamija koji su pogodili Japan, dok je jedan "pod katancem" već godinama.

Još šest reaktora će biti zatvoreno do 2021. godine, a preostala tri reaktora, posljednja sagrađena u Njemačkoj, ostaće otvorena godinu dana duže, do 2022. kako se ne bi omelo snabdijevanje električnom energijom, rekao je njemački ministar za životnu sredinu Norbert Roettigen nakon razgovora lidera koalicije desnog centra.

Neki političari su željeli da ostave mogućnost da dogovor bude revidiran u budućnosti. Slobodne demokrate (FDP) nisu bile za striktno utvrđivanje datuma već za okvirni plan zatvaranja, s mogućnošću ponovne upotrebe jednog od sedam najstarijih nuklearnih reaktora ukoliko to bude neophodno. Odluku koalicije koju čine CDU, njena sestrinska partija u Bavarskoj Kšćansko-socijalna unija (CSU) i mlađi partner u koalciji, Slobodne demokrate (FDP), još treba da odobri parlament. Lideri opozicionih socijal-demokrata i Zelenih prisustvovali su na dijelovima sastanka, kako bi se obezbijedio širi konsenzus.

Odluci bi mogle da se protive RWE, E.ON, Vatenfal (Vattenfall) i EnBW, kompanije koje vode 17 nuklearnih elektrana, prvenstveno zbog planova da se zadrži sporni porez na šipke za nuklearno gorivo. Izvršni direktor najveće njemačke kompanije za proizvođu energije RWE Juergen Grossmann, zalagao se da nuklearne elektrane ostanu duže otvorene. On je upozorio da bi naglo zatvaranje moglo skupo da košta energetsku industriju i da ugrozi osnovu njemačke industrije.

Merkelova je u martu odustala od nepopularne odluke o produžetku rada starih nuklearnih elektrana u Njemačkoj, donijete samo nekoliko mjeseci ranije. Do tada, Njemačka je 23% svoje potrošnje energije obezbjeđivala iz nuklearnih elektrana.

Od 1. juna 2011. godine sve 143 nuklearne elektrane u EU će biti provjerene prema jedinstvenim kriterijumima koje je utvrdila Evropska komisija. Provjere će se za sada odnositi na otpornost na prirodne prijetnje, poput zemljotresa, ali ne i na bezbjednosne prijetnje, kao što su teroristički napadi.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije