Najskuplja hrana u protekle dvije decenije
Radiosarajevo.ba
Cijene hrane u svijetu dostigle su novi rekord u januaru, saopćila je u četvrtak Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), upozoravajući da će se cijene vjerovatno i dalje povećavati, iako su već sad iznad nivoa iz 2008. godine, kad su zbog toga izbili i neredi.
Indeks cijena hrane organizacije FAO je u januaru skočio na novi rekord od 230,7 poena s decembarskih 223,1 poena, što je najviši nivo otkad je 1990. počela da se vodi evidencija, prenosi Reuters.
To je već sedmi mjesec zaredom da raste taj indeks, koji izražava mjesečnu promjenu cijena korpe prehrambenih proizvoda u kojoj se nalaze žitarice, uljarice, mliječni proizvodi, meso i šećer.
Prethodni rekord od 224,1 poen je zabilježen u junu 2008, tokom krize izazvane cijenom hrane 2007./2008.
Rastuće cijene poljoprivrednih proizvoda ponovo su dospjele u centar pažnje nakon što su doprinijele početku protesta u kojima je s vlasti prošlog mjeseca skinut predsjednik Tunisa.
Poskupljenje hrane također je bilo jedan od razloga za početak protesta u Egiptu i Jordanu, što je podstaklo spekulacije da će druge zemlje u tom regionu pokušati da osiguraju potrebne zalihe žitarica kako bi umirile stanovništvo.
The Financial Times (FT) u svom najnovijem izdanju piše da su zbog nepovoljnih globalnih vremenskih prilika znatno uvećane cijene osnovnih poljoprivrednih proizvoda širom svijeta.
Cijena šećera je najviša u posljednjih 30 godina, pšenica je u posljednjih godinu dana poskupjela 110 odsto, a kukuruz skoro 90 posto, navodi londonski list.
Sredinom ove sedmice rafinirni šećer za isporuku u idućem mjesecu je na berzi u Londonu poskupio, prema podacima BBC- ja, gotovo dva posto, na 834,70 dolara po toni.
Eksperti Asocijacije proizvođača šećerne trske Caingrovers tvrde da će industrija šećera pretrpjeti gubitke od 500 miliona dolara zbog posljedica koje će na australsku proizvodnju "slatkog kristala" imati uragan Yasi.
Australija je treći najveći svjetski isporučilac šećera, a njena polja pod šećernom trskom su zbog razornog dejstva cikilona Yasi znatno oštećena, navodi FT.
Šećer je tokom prošle godine poskupio nešto više od 18 posto na američkom tržištu, a eksperti na toj berzi tvrde da je to poskupljenje uslijedilo nakon slabog roda šećerne trske i šećerne repe u Brazilu, Pakistanu i nekim evropskim zemljama.
Na najvećoj svjetskoj berzi poljoprivrednih proizvoda u Chicagu metrička tona pšenice trenutno košta oko 282,5 dolara, a ista količina kukuruza blizu 262 dolara, dok se za hiljadu kilograma soje mora platiti više od 528 dolara.
Berzanski trgovci i poljoprivredni stručnjaci sve su uvjereniji da najgore tek predstoji, kako u pogledu daljeg rasta cijena tako i opasnosti od nemira izazvanih visokim cijenama hrane, ističe FT.
Predsjednik Svjetske banke (WB) Robert Zoellick u četvrtak je upozorio da svijetu prijeti širi trend poskupljenja hrane i sirovina i da bi što više država trebalo da uoči neophodnost kontrole hirovitosti cijena.
Zoellick je apelovao na Grupu 20 (G-20) vodećih razvijenih zemalja i onih s brzim rastom da "postave hranu u centar pažnje" i primjene mjere protiv naglog rasta cijena osnovnih namirnica, što ugrožava siromašne i podstiče rast stope inflacije u državama u razvoju, uglavnom onim azijskim.
- To uzrokuje povećanje pritiska, ali može da stvori i nove šanse, izjavio je prvi čovjek WB-a, uz objašnjenje da bi zemlje u razvoju mogle da ostvare veće prihode time što će povećati proizvodnju u cilju pokrivanja rastuće globalne tražnje.
U strahu od krize prehrambenog sektora, vlada Moldavije je u četvrtak objavila da će obustaviti izvoz žita. Ministar poljoprivrede Vasile Bumakov izjavio je da je Moldavija prošle godine izvezla tri puta više žita nego 2009, čime su iscrpljene rezerve.
Bumakov je upozorio da je ta bivša sovjetska republika u "stvarnoj opasnosti" od nestašice žita.
Moldavija trenutno raspolaže zalihama žita od 135.000 tona, što je nešto manje od količine dovoljne do sljedeće žetve u jesen 2011. godine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.