Libijska borba za mir u zemlji
Libijci su se oslobodili dugogodišnje Gadafijeve diktature. Revolucionari su, kako kažu, oslobodili zemlju. Mnogi i dalje odbijaju predati oružje i pokušavaju od prelazne vlade dobiti specijalna prava.
Politolog i publicista Mustafa Fetouri kaže da su milicije u Libiji prelaznu vladu stavile pred veliki izazov. One koriste njene slabosti kako bi izvukle najveću moguću korist. Tvrdnja se temelji na njihovoj aktivnoj ulozi za vrijeme revolucije jer se većina ovih grupa borila protiv Gadafijevog režima.
Libija se trenutno bori i sa posljedicama rata. Trgovina oružjem cvjeta. Mnogi bivši borci odbijaju predati oružje. Trenutno vlada još ni izbliza nije u mogućnosti kontrolisati zemlju. Fetouri kaže da zbog toga milicijama polazi za rukom da ispunjavaju svoje zahtjeve, a jedan od njih je zagarantovani imunitet za njihove postupke za vrijeme revolucije.
Nekom rat – nekom brat
Politolog Ali Algibbeshi upozorava da se mora biti oprezno kada se koristi pojam "milicije". On smatra da je nesigurna bezbjednosna situacija glavni razlog za postojanje naoružanih revolucionara u zemlji. Formiranje nove vojne strukture u zemlji se odvija sporije nego što je očekivano. "U takvoj situaciji je oružje ponovo došlo u ruke revolucionara koji se bore sa ostatkom Gadafijevih pristalica. Naravno, to im je dalo samopouzdanje, ali i jednu vrstu legitimnosti", kaže Algibbeshi.
Mustafa Fetouri se boji da bi slaba vlada bila plodno tlo za islamističke snage. Neki od pripadnika milicije su i po 20 godina proveli u Gadafijevim zatvorima, bez da je ikada vođen sudski proces. Oni od prelazne vlade dobijaju jednu vrstu odštete. Međutim, iz toga se stvara novi problem. "Iz pouzdanih izvora znam da među islamističkim grupacijama postoji dogovor: 40 posto iznosa odštete pripada bivšem zatvoreniku, a 60 grupi. To ih čini najbogatijom političkom grupacijom u Libiji", navodi Fetouri.
Ništa bez međusobnog povjerenja
Ništa manje nisu problematične ni sume koje prelazna vlada izdvaja za milicije kao priznanje za njihov angažman za vrijeme revolucije. Kako milicije ponovo uključiti u državne strukture? Pitanje je to na koje politolog Algibbeshi ovako odgovara: "Prava strategija bi bila ponovno uspostavljanje povjerenja između vlade i revolucionara. U Libiji je osnovano Vijeće revolucionara koje predstavlja sve revolucionare u Libiji. Ovo vijeće nudi saradnju sa vladom. Ta saradnja bi mogla omogućiti da se milicije integrišu u vojsku. To bi se trebalo dogoditi što prije".
Libijci su se oslobodili svog diktatora. Pred njima je sada veliki zadatak – stabilizovati državu. Međutim, s obzirom na veliku količinu oružja u zemlji, izvršenje tog zadatka bi moglo dugo trajati.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.