Kina ograničava trgovinu oružjem

Radiosarajevo.ba
Kina ograničava trgovinu oružjem

Kina je danas saopćila da će pojačati kontrolu izvoza naoružanja nakon što je otkriveno da su se u julu sastali kineski trgovci oružjem i predstavnici libijskog zbačenog vođe Moamera Gadafija.


Predstavnica ministarstva vanjskih poslova Jiang Yu ponovila je kineski stav da nikakav ugovor nije bio zaključen, niti je bilo kakvo oružje poslato u Libiju, iako je, izgleda, na sastanku data faktura sa cijenama - od pištolja do lansera raketa.


Ona je ponovila da će Kina nastaviti provoditi rezoluciju UN-a o zabrani izvoza oružja u Libiju i da će dodatno pojačati nadgledanje trgovine oružjem.


Peking je saopćio da je sastanak s Gadafijevim predstavnicima bio čin pojedinaca u kineskim kompanijama koji je održan bez znanja kineske vlade. Jian je nagovijestila da bi mogla uslijediti istraga o tome.


"Kompetentne vlasti za vojnu trgovinu će razmotriti ovu stvar veoma ozbiljno", najavila je ona.


Libijska opozicija koja je svrgla Gadafija s vlasti tvrdi da ima dokaze da su kineske kompanije, poslije izbijanja pobune, poslale oružje preko Alžira Gadafijevim snagama, kršeći time embargo UN-a.


Nema indikacija da je kineska vlada imala udjela u kontaktima između proizvođača oružja i Gadafijevih predstavnika, navodi agencija AP.


I pored toga, libijski pobunjenici smatraju da bi pitanje oružja i nedostatak kineske podrške njihovoj stvari moglo da predstavlja prepreku u budućim vezama.


Kineske kompanije su bile među glavnim investitorima u libijsku infrastrukturu i prije izbijanja pobune Kina je u Libiji imala 50 velikih projekata, vrijednih 18,8 milijardi dolara.


Libijsko Nacionalno prijelazno vijeće obećalo je nagrade za one koji imaju vodeću ulogu u podršci pobuni protiv Gadafija i to izaziva zabrinutost Pekinga da bi Kina mogla da bude u nemilosti kod novih vlasti.


Peking je danas saopćio da će priznati libijsko Nacionalno prijelazno vijeće kao legitimnu vladu kada se "ispune uslovi".


Kina je u bliskim kontaktima s Nacionalnim vijećem i podržava njegovu ulogu u Libiji, rekla je Jiang Yu na redovnoj konferenciji za štampu.


Kina se još nije pridružila zapadnim zemljama u formalnom priznanju Nacionalnog prijelaznog vijeća kao legitimne vlasti u Libiji, ali je istakla njegovu "važnu ulogu" nakon zbacivanja Gadafija.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije