Kakav je utjecaj rata i pandemije na mentalno zdravlje u Europi
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorila je na utjecaj rata u Ukrajini i pandemije koronavirusa na mentalno zdravlje u Europi i istaknula važnost djelovanja na svim razinama za rješavanje zanemarenih potreba mentalnog zdravlja.
"Naša regija prolazi kroz velike preokrete i promjene", rekao je Hans Kluge, direktor WHO-a za Europu.
Pandemija je stavila fokus na mentalno zdravlje, rekao je, dok oružani sukob u Ukrajini utječe na mentalno zdravlje miliona ljudi.
Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'
"Deset sedmica rata u Ukrajini izazvalo je neizmjernu neizvjesnost, nesigurnost, tugu i gubitak", kazao je Kluge i istaknuo da je gotovo 190 napada na zdravstvene objekte u Ukrajini "nebrojenim ljudima oduzelo nadu i pristup zdravstvenim uslugama".
Kluge je govorio u srijedu u Kopenhagenu na prvom sastanku Paneuropske koalicije za mentalno zdravlje, čiji je cilj potaknuti djelovanje na svim razinama za rješavanje zanemarenih potreba mentalnog zdravlja u cijeloj Europi.
Koalicija je pokrenuta u septembru 2021. godine, a čine je 53 zemlje članice u europskoj regiji WHO-a, zajedno s međunarodnim nevladinim organizacijama, stručnjacima i osobama pogođenim problemima mentalnog zdravlja.
Prema WHO-u, više od 150 miliona ljudi u toj regiji živjelo je 2021. s problemima mentalnog zdravlja. Samo jedna od tri osobe s depresijom trenutačno prima potrebnu pomoć. Problemi s mentalnim zdravljem pogađaju sve dobne skupine i sve društvene slojeve, navodi se.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.