Da li je Grčka na rubu građanskog rata?

Radiosarajevo.ba
Da li je Grčka na rubu građanskog rata?

Poslanici u Skupštini Grčke noćas su dvotrećinskom većinom izglasali ključne mjere oštre štednje i zakon o smanjenju duga.

Dok je debata o glasanju još bila u toku na  glavnom Trgu Sintagma, ispred parlamenta u Atini izbili su neredi u kojima su protestanti izvan zgrade parlamenta bacali kamenje i Molotovljeve koktele, a policija uzvraćala suzavcima nastojeći zavesti red.

Deseci policajaca i najmanje 37 protestant su povrijeđeni, dok je 23 protestanta uhapšeno i još 25 pritvoreno. U centru Atine paljene zapaljeno je nekoliko zgrada.

Na ulicama Atine je protiv mjera štednje protestovalo je najmanje 80 hiljada ljudi, a još 20 hiljada ih je protestovalo u Thessalonikiju. Nasilni protesti su se proširili i drugim grčkim gradovima te u poznatim turističkim odredištima na Kreti.

Bitke na ulicama prema izbještaju BBC-a, vodile su se do kasno u noć, ali novi sukobi nisu zabilježeni nakon glasanja. Nakon što su se protestanti pokušali probiti kroz kordon policije do parlamenta, policija ih je okružila te je potom bacila suzavac. "Svi su se gušili i tada se policija povukla i otvorila koridor za nas kako bi se maknuli od parlamenta. Tada su se svi razbježali", kazao je 34-godišnji protestant Ioanis Simantiras.

 

Izglasane mjere štednje

Ključne mjere oštre štednje i zakon o smanjenju duga, kako si i  zahtjevali strani povjerenici da bi omogućili Grčkoj da izbjegne proglašenje moratorijuma na plaćanja, noćas su izglasane.

Od ukupno 300 poslanika, glasalo je 278, od kojih je za nove mjere bilo 199, protiv su bila 74, a pet je bilo uzdržano. Vladajuća koalicija u Skupštini ima 236 poslanika.

Najnoviji veoma oštri rezovi su uslov stranih povjerilaca da Grčkoj odobre paket smanjenja duga od 130 milijardi eura i s tim povezani dogovor sa privatnim kreditorima - bankama šime bi se državni dug smanjio otpisivanjem 100 milijardi eura.  

U govoru prije glasanja o mjerama štednje grčki premijer Lucas Papademos je kazao da si Grčka u tako teškim vremenima ne može priuštiti takve proteste. "Vandalizam, nasilje i razaranje nemaju mjesta u demokratskoj državi i nećemo ih tolerirati", kazao je Papademos te dodao zastupnicima kako od njih zavisi hoće li Grčka ostati u eurozoni ili bankrotirati.

"Glasajući za ovaj ekonomski program i otvarajući put za novi kredit postavit ćete temelje za reforme i oporavak ekonomije", kazao je Papademos. Mjere štednje podrazumijevaju otkaze za 15 hiljada radnika u javnom sektoru, liberalizaciju radnog zakonodavstva, smanjenje minimalne plate za 20 posto sa 751 na 600 eura mjesečno. Nove pregovore za otpis dugova banaka. Uz mjere štednje zastupnici su odobrili i povezani dogovor o otpisivanju 100 milijardi eura dugova od strane privatnih banaka.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije