Assadova vojska minira izbjegličke rute
Sirijska vojska postavlja nagazne mine duž granice s Libanom i Turskom i u blizini puteva koje koriste izbjeglice koje bježe pred nasiljem, navodi Human Rights Watch u izvještaju objavljenom u utorak.
Grupa sa sjedištem u New Yorku zasnovala je izvještaj na svjedočenjima očevidaca i deminera, prenosi BBC.
Voćnjaci puni mina
Naime, HRW je saopštio kako im je 28-godišnji bivši deminer sirijske vojske izjavio da su on, i grupa njegovih kolega, postavili oko 300 mina u regiji Hasanijeh početkom marta, duž puteva koje koriste izbjeglice koje bježe prema Turskoj. Mine su postavljenje duž voćnjaka, tri metra od granice, u dvije paralelne linije, duge 500 metara.
Human Rights Watch je pozvao sirijsku vojsku da odmah prekine
postavljati mine, nazivajući ih "vojno neefikasnim" oružjem koje će u
narednim godinama ubijati uglavnom civile, objavila je Fena.
Meta ovog ubice uglavnom su civili
Mirovni posrednik Ujedinjenih nacija (UN) i Arapske lige Kofi Annan doputovao je u Tursku i sastao se sa sirijskim opozicijskim ličnostima tokom svoje mirovne misije. On očekuje od zvaničnog Damaska da u utorak odgovori na njegove prijedloge za rješenje krize.
UN su u međuvremenu saopćile da je 230.000 Sirijaca pobjeglo iz svojih domova u proteklih godinu dana. Njihov Visoki komesarijat za izbjeglice saopćio je da je 30.000 ljudi pobjeglo u inostranstvo dok ih je 200.000 raseljeno unutar Sirije.
Masakr u Karm al-Zeitounu
Iz UN-a tvrde da je više od 8.000 osoba, od kojih su većina žene i djeca, poginulo od izbijanja antivladinih protesta.
U Siriji je i danas nastavljeno opsadno stanje, a najteže je u sjevernom gradu Idlibu, koji se nalazi u blizini Homsa, u čijoj četvrti Karm al-Zeitoun je jučer, 12 marta, pronađeno više od 40 tijela mučki ubijenih žena i djece.
Obje strane su priznale da se masakr dogodio, ali su, isto tako, za zločin okrivili jedni druge.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.