Ankara se nada referendumu 2012. godine

Radiosarajevo.ba
Ankara se nada referendumu 2012. godine

Turska se nada da će uslovi za ujedinjenje ostrva Kipar biti dogovoreni do kraja godine kako bi se mogao održati referendum početkom 2012. godine, izjavio je turski šef diplomatije Ahmet Davutoglu.

"Nadamo se da ćemo naći rješenje za kiparski problem do kraja godine i raspisati referendum početkom 2012. kako bi Kipar mogao preuzeti mjesto predsjedavajućeg EU kao nova država koja predstavlja cijelo ostrvo", rekao je Davutoglu tokom posjete enklavi kiparskih Turaka na sjeveru ostrva.

Davutoglu je na konferenciji za novinare sa predsjednikom sjevernog Kipra Dervišom Erogluom istakao da će rješenje donijeti istinski mir istočnom Sredozemlju i ujediniti Evropu.

Kipar je podijeljen nakon turske invazije 1974. godine, koja je uslijedila nakon pokušaja državnog udara, organizovanog u Atini. Kiparski Grci predstavljaju ostrvo i na međunarodnom i planu EU, dok je samo Turska priznala sjeverni dio ostrva kao državu.

Spor oko Kipra najveća je prepreka namjeri Turske da uđe u EU, osim protivljenja Njemačke i Francuske. Kiparski Grci kažu da Turska ne može ući u blok dok se ne riješi pitanje Kipra.

EU, takođe, očekuje da Turska primjeni Protokol iz Ankare prema kome će turske luke i aerodromi biti otvoreni za saobraćaj iz Kipra. Turska kaže da EU treba da odblokira enklavu kiparskih Turaka.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun rekao je nakon nedavnog sastanka sa Erogluom i liderom kiparskih Grka Demetrisom Hristofijasom da očekuje od dvije strane da riješe spor do oktobra.

Ukoliko dvije strane postignu dogovor o suštinskim pitanjima, kao što su EU, ekonomija, upravljanje, imovina, bezbjednost i teritorija, kaže Ban ki Mun, to će otvoriti put ka konačnoj međunarodnoj konferenciji.

U principu, obje strane žele ujedinjenje Kipra kao federaciju sa dvije zone, ali ne mogu da se dogovore o granicama kao i zahtjevima za povrat imovine hiljada ljudi koji su iseljeni nakon invazije.

Teritorijalna i granična pitanja, koja uključuju umiješanost Britanije, Grčke i Turske, skoro da nisu dotaknuta u pregovorima.

Bilo koji sporazum dvije strane mora proći plebiscit. Na referendumu 2004. Godine kiparski Turci glasali su za ujedinjenje, ali su kiparski Grci to odbacili.   

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije