AI: 31 metoda mučenja zatvorenika u Siriji
Upozorenje čitaocima na eksplicitan sadržaj
Osobe uhapšene u masovnom valu uhićenja koji je uslijedio nakon ustanka u Siriji prolaze kroz pravu noćnu moru sistemskog mučenja, navodi Amnesty International (AI) u novom izvještaju. Mučenje i ostali nehumani postupci u Siriji, ističe se, porasli su do nivoa kojem nismo svjedočili godinama i koji podsjeća na mračno doba 70-ih i 80-ih godina.
Objavljen dan uoči prve godišnjice početka masovnih prosvjeda u Siriji, izvještaj ‘Želja za smrću: Ispovijesti preživjelih svjedoka sirijske torture (I wanted to die: Syria's torture survivors speak out) bilježi 31 metodu mučenja ili drugih zlostavljanja od strane snaga sigurnosti, vojske i pro-vladinih shabiha bandi, koju su žrtve opisali istraživačkom timu AI-a.
Poremećena praksa prijema: haflet al-istiqubal
“Iskustvo mnogih ljudi lišenih slobode u masovnim hapšenjima tokom 2011. jako je slično iskustvu onih koji su bili pritvoreni za vrijeme vladavine bivšeg predsjednika Hafeza al-Assada – iskustvo je to košmarnog svijeta sistemske torture", izjavila je Ann Harrison, privremena zamjenica direktora AI za Bliski istok i sjevernu Afriku, i nastavila:
“Svjedočanstva koja smo čuli pružila su nam uznemirujući uvid u system pritvaranja i ispitivanja koji, godinu dana nakon što su prosvjedi započeli, postoji prvenstveno kako bi degradirao, ponizio i preplašio žrtve u namjeri da ih ušutka."
U odjeljku ‘Obrasci mučenja’ AI navodi kako se mučenje i ostali nehumani postupci nad pritvorenicima odvijaju prema unaprijed određenim obrascima: žrtve kažu da premlaćivanje počinje prilikom hapšenja, a zatim bi ih ozbiljno tukli pri dolasku u pritvoreničke centre – uključujući palice, kundake pušaka, bičeve, šake i pletene kabele.
Foto: Amnesty International
Premlaćivanje zatvorenika pri prijemu naziva se 'haflet al-istiqubal' ili 'prijem'. Novopridošlim pritvorenicima obično svuku odjeću te ih ostave na otvorenom samo u donjem rublju, a ponekad sve to traje i do 24 sata.
Ipak, iskazi svjedoka upućuju na to da su pritvorenici u najvećoj opasnosti tokom ispitivanja. Prema ispovijestima u dijelu ‘Saslušanje’, nekoliko je preživjelih opisalo svoja iskustva s automobilskim gumama (dulab). Naime, žrtve su bile prisiljene ući u gume, koje su često bile podignute, i tu su ih premlaćivali, ponekad i s kablovima te palicama.
AI navodi kako je primijećeno povećanje u korištenjima tehnike shabeh – žrtva visi s podignute kuke, ručke ili okvira vrata na način da joj stopala ostaju malo iznad tla ili tako da vrhovi prstiju dodiruju tlo. Pojedince se u takvim položajima zatim premlaćuje.
Studentu kliještima čupali mišiće
Osamnaestogodišnji 'Karim', student iz al-Taybeha u oblasti Dere, izjavio je u razgovoru za AI da su ispitivači koristili kliješta kako bi uklonili mišiće s njegovih nogu dok je bio pritvoren u podružnici zrakoplovne obavještajne službe u gradu Dera, u prosincu 2011.
Foto: A1social.com
Prilikom ispitivanja široko je rasprostranjena i upotreba elektrošokova. Bivši pritvorenici opisuju tri metode: u prvoj polijevaju žrtvu vodom ili prekrivaju pod ćelije vodom, a zatim kroz tu vodu puštaju struju do žrtve; druga metoda je 'električna stolica', kad su elektrode spojene s dijelovima tijela, a treća metoda je upotreba električnih palica.
Sve ukazuje da su rodno utemeljeno mučenje i ostala kaznena djela seksualnog nasilja postala uobičajena u 2011.
'Tareq' je u razgovoru za AI rekao da je prilikom ispitivanja u ogranku vojno-obavještajne službe u Damasku, u julu 2011, bio prisiljen gledati kako siluju drugog zatvorenika 'Khalida': "Skinuli su mu hlače. Imao je ozljede na gornjem dijelu lijeve noge. Tada ga je službenik pritisnuo uza zid i silovao. 'Khalid' je samo plakao udarajući glavom o zid."
Foto: HRW
AI je u nekoliko navrata pozivao da se situacija u Siriji proslijedi tužiocu Međunarodnog kaznenog suda, ali pojedini su politički faktori to uspjeli spriječiti. Naime, Rusija i Kina dvaput su blokirale i tako oslabile nacrt rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a koji uopće nije ni spominje kazneni sud.
Zahtjevi Amnestya
U svjetlu neuspjeha da se slučaj Sirije uputi Međunarodnom kaznenom sudu, AI traži da Vijeće UN-a, između ostalog, ojača kapacitete za nadzor, dokumentiranje i izvještavanje; sve s ciljem eventualnog procesuiranja onih koji su odgovorni za zločine i za ostala teška kršenja ljudskih prava.
AI zahtijeva od međunarodne zajednice da prihvati zajedničku odgovornost istraživanja i procesuiranja zločina protiv čovječnosti pred svojim nacionalnim sudovima.
"Mi i dalje vjerujemo da Međunarodni kazneni sud predstavlja najsigurniju opciju da se pozovu na odgovornost oni koji su počinili teške zločine protiv stanovništva u Siriji," izjavila je Ann Harrison.
"No, dok trenutna politika ovu opciju čini teško ostvarivom u kratkom roku, Sirijci odgovorni za mučenja, uključujući i one u zapovjednim krugovima, moraju dobiti jasnu poruku da će biti izvedeni pred lice pravde zbog zločina počinjenih pod njihovim zapovjedništvom. Upravo je zbog toga neophodno da se istražna komisija ojača te da joj se dopusti nastavak rada."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.