Afganistan: Za žene najgore mjesto na svijetu

Radiosarajevo.ba
Afganistan: Za žene najgore mjesto na svijetu

Zbog raširenog nasilja nad ženama, loše zdravstvene zaštite i velikog siromaštva, Afganistan se našao na vrhu nezavidne liste zemalja širom svijeta u kojima se najgore roditi kao žena, govore podaci velikog istraživanja objavljenog u srijedu.

U vrhu liste su se našli i Demokratska Republika Kongo, Pakistan, Indija i Somalija, a najveće iznenađenje među njima predstavlja Indija, zemlja koja postaje sve jača ekonomska sila svijeta. U Indiji najveću opasnost po žene predstavlja česta praksa ubijanja ženske novorođenčadi i abortusa temeljenih na spolu djeteta, te trgovina ženama.

Druge zemlje u vrhu liste nisu iznenađujuće, a somalijska ministarka Maryan Qasim prokomentarisala je rezultate istraživanja ovako: „Mislila sam da će Somalija zauzeti prvo mjesto na listi, a ne tek peto.“

Istraživanje je pokrenula fondacija Thomson Reuters kako bi označila pokretanje web stranice TrustLaw Woman, koja nudi besplatnu pravnu pomoć i savjetovanje ženskim grupama širom svijeta.

Afganistan među svim navedenim zemljama prednjači i u visokoj stopi smrtnosti pri porođaju, otežanom pristupu medicinskim uslugama, te „potpunom nedostatku ekonomskih prava“ žena.

„U kombinaciji sa neprestanim ratom koji se u toj zemlji vodi, te tradicijom i običajima, Afganistan je u cjelini vrlo opasno mjesto za žene“, izjavila je Antonella Notari, direktorica Women Change Makers, organizacije koja podržava žensko poduzetništvo. „Žene koje pokušaju dokinuti tradicionalni poredak stvari i promijeniti rodne stereotipe, te pokušaju biti policajke ili novinarke, često dođu u opasnost da budu ponižavane pa i ubijene“.

Masovna silovanja i prebijanja

Demokratska Republika Kongo prednjači u broju silovanja, te se prvenstveno zbog toga nalazi na drugom mjestu liste. Nedavno američko istraživanje navelo je da je u Kongu svake godine silovano preko 400.000 žena. Stoga ne čudi da je UN Kongo nazvao „prijestolnicom silovanja“. Podaci govore i da silovatelji, pripadnici policije i vojske, ne biraju: na meti su djevojčice, djevojke, kao i starije žene, a grupna silovanja i prebijanja žrtava nakon silovanja također nisu ništa strano u ovoj zemlji.

Pakistan se našao na trećem mjestu zbog kulturoloških i religijskih praksi koje su pogubne po žene, a među njima su polijevanje kiselinom kao vid kažnjavanja, prisiljavanje ženske djece na brak, kamenovanje i slična fizička zlostavljanja, navodi se u istraživanju. Pakistan također ima i jednu od najviših stopa ubistva iz časti: oko 1000 žena i djevojaka svake godine izgubi život „iz časti“.

Za Indiju istraživanje kaže da je tokom 2009. godine zabilježeno 3 miliona prostitutki, od čega je oko 40 posto bilo djevojčica, a ova se zemlja „može pohvaliti“ vrlo raširenom trgovinom ljudima. Brak pod prisilom i abortusi i ubistva ženske djece pojačavaju za žene lošu situaciju u Indiji.

U Somaliji su svakodnevni problemi visoka stopa smrtnosti na porođaju, silovanja, klitoridektomija i slaba zdravstvena zaštita, kao i onemogućavanje školovanja za žensku djecu, što stvara potpunu besperspektivnost i ubija nadu da će možda nekad biti bolje.

Istraživanje je obuhvatilo odgovore od preko 200 zdravstvenih radnika, novinara, univerzitetskih profesora i radnika u humanitarnim organizacijama, a zemlje su posmatrane u šest aspekata: zdravstvo, diskriminacija, kultura i religijski običaji, seksualno nasilje, trgovina ljudima i nasilje prouzrokovano ratom.

Web stranica The TrustLaw namjerava biti poveznica između lokalnih nevladinih organizacija u zemljama kojima je nužno osnaživanje žena i cjelokupnog društva, sa advokatima koji će im nuditi besplatnu pravnu pomoć. Dosad se ovom vidu volonterske pomoći ugroženim ženama pridružilo preko 450 advokatskih ureda širom svijeta.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije