Šta su prioreti švedskog predsjedavanja Unijom

Radiosarajevo.ba
Šta su prioreti švedskog predsjedavanja Unijom

Od 1. jula Švedska preuzima predsjedavanje Evropskom unijom. Borba protiv ekonomske krize, klimatske promjene, dalje proširenje EU i liberalizacija viznog režima biće prioriteti Švedske u narednih šest mjeseci.

Švedska preuzima predsjedavanje Evropskom unijom u nimalo jednostavnom trenutku za Evropu i svijet. Globalna ekonomska kriza, rastuća nezaposlenost, klimatske promjene, ali i pitanje unutrašnjih reformi Unije, biće gorući problemi tokom švedskog predsjedavanja.

U narednih šest mjeseci, između ostalog, očekuje se i usaglašavanje novog klimatskog sporazuma, a pažnja Evrope biće usmjerena i na ponavljanje referenduma u Irskoj, povodom novog pokušaja ratifikacije Lisabonskog ugovora.

Evropa za cijelu Evropu

Visoko na agendi švedskog predsjedavanja EU nalazi se i pitanje proširenja zajednice evropskih zemalja. Švedska tako smatra da je proširenje od strateškog značaja za očuvanje mira i prosperiteta u ujedinjenoj Evropi. Ministar vanjskih poslova Švedske, Carl Bildt je tim povodom izjavio:

„Moja vizija Evrope je Evropa koja ujedinjuje cijelu Evropu. Moja vizija nije Evropa koja isključuje neke zemlje i neke nacije. To je ambiciozna vizija, i shvatam sve probleme koji idu uz nju. Mislim da moramo više razgovarati po ovom pitanju. Može biti da se u prošlosti nismo time dovoljno bavili.“

Švedska, kao predsjedavajuća EU od 1. jula, ističe i to da kredibilitet Unije u mnogome zavisi od njenog odnosa prema zemljama u okruženju. Bildt smatra da se ta činjenica posebno odnosi na procese proširenja Unije na zemlje Jugoistočne Evrope, gdje oko 100 miliona ljudi, sa pravom očekuju svoju evropsku budućnost.

Na Balkanu uvijek ima posla

Predstavljajući program švedskog predsjedavanja EU, Carl Bildt se posebno osvrnuo na proces evropske integracije Zapadnog Balkana. Istakavši da „na Balkanu uvijek ima posla“, Bildt je rekao da zemlje tog regiona moraju nastaviti putem približavanja Evropi.

Prvo liberalizacija viznog režima

Međutim ono što je sada prvo na agendi švedskog predsjedavanja, a tiče se Zapadnog Balkana jeste vizna liberalizacija. To je proces bitan i za EU i za zemlje koje pretenduju na bezvizni režim. Bildt kaže:

„Nadamo se da će preporuke Evropske komisije stići uskoro i mi ćemo na to reagovati brzo. Kao i inače, kada je u pitanju Zapadni Balkan, tu uglavnom nema mjesta za ’uobičajene poslove’. Na Zapadnom Balkanu se uvijek suočavamo sa ’hitnim’ pitanjima.”

Švedska kao buduća predsjedavajuća EU naglašava da će se u procesima evropskih integracija posebno obratiti pažnja na implementaciju usvojenih evropskih standarda. Formalno usvojene mjere, ne znače mnogo dok se ne vidi i njihova puna primjena , istakao je Bildt, dajući tako na znanje svim zemljama koje pretenduju na članstvo u EU, u kom pravcu da usmjere svoje napore.

Deutsche Welle/radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije