Sve više neosnovanih zahtjeva za azil

Radiosarajevo.ba
Sve više neosnovanih zahtjeva za azil

Vlasti Švedske su zabrinute zbog porasta broja osoba porijeklom iz BiH i drugih zemalja regiona zapadnog Balkana, koje putuju u Švedsku kako bi zatražile azil.

U posljednja dva mjeseca primjećen je porast broja ovih slučajeva, saopćila je Ambasada. 

Vlasti Švedske su svjesne izazova i poteškoća s kojima se suočavaju BiH i region, ali ovi uvjeti nisu dovoljan razlog da bi nekome bila dodijeljena međunarodna zaštita u Švedskoj. 

Osobe koje po tom osnovu zatraže azil bit će odbijene te će po hitnom postupku morati napustiti Švedsku. Neće im biti dodijeljena novčana naknada, ili neka druga naknada ili beneficija. 

U tom smislu vlasti Švedske i Ambasada Švedske u Sarajevu blisko sarađuju s nadležnim organima BiH kako bi popravile situaciju. Ova saradnja je jako cijenjena i dobro funkcioniše. 

- Međutim, vrata Švedske nisu zatvorena. Bezvizni režim podrazumijeva da osobe koje ispune uvjete imaju pravo kao turisti ostati u području Schengena maksimalno 90 dana u periodu od šest mjeseci, da bi se susrele s rodbinom i/ili obavile posao. Također je moguće pribaviti radnu dozvolu u Švedskoj ali, u tom slučaju, potrebno je predati poseban zahtjev u Ambasadi Švedske u Sarajevu, a ovaj proces nema nikakve veze s postupkom traženja azila, pojašnjeno je iz Ambasade Švedske u BiH.

Već dugo vremena Švedska je značajno uključena i angažovana po pitanjima postizanja napretka u BiH uopće, te po pitanju prava manjina u BiH, a posebno u regionu, ne samo kroz aktivnosti i projekte koje provodi Švedska međunarodna agencija za razvojnu saradnju (Sida). 

- Naš angažman po ovim i drugim pitanjima saradnje i pomoći BiH i njenim stanovnicima se nastavlja, saopćeno je iz Ambasade Švedske u BiH.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije