Split: Gay Pride prošao bez većih incidenata

Radiosarajevo.ba
Split: Gay Pride prošao bez većih incidenata
/ Foto: Queer.hr


FOTOGALERIJA

Aktivisti LGBT zajednice danas su na splitskoj Pjaci podigli zastavu duginih boja što je prvi put da je takva zastava podignuta na javnog gradskoj površini, a sve to zahvaljujući saradnji s Gradom, piše Dnevnik.hr.

Oko 13 sati je počelo okupljanje učesnika u popularnom Đardinu, a povorka je krenula nešto iza 14 sati. Pri dolasku na Rivu učesnike povorke dočekao je velik pljesak.

U Đardin su stigli i aktivisti iz susjednih zemalja, na prijmer, Srbije i Crne Gore koji su s podijelili iskustva iz svojih zemalja. Kažu kako kod njih situacija s LGBT zajednicom puno lošija nego u Hrvatskoj te su stigmatizirani u sakodnevnom životu zbog čega mnogi ne ne izlaze iz ormara pred širom javnosti.

Prvi gradonačelnik Splita na Prideu, stigli i ministri

"Došao sam, bit ću s njima, za mene su oni građani i gosti našeg grada, ne bih ništa posebno pravio odo toga, za mene je ovo jedna manifestacija koja bi trebala biti dio grada", rekao je Ivo Baldasar novoizabrani gradonačelnik Splita.

Gradonačelnik Baldasar dodao je i kako mu je velika mu je čast što je prvi gradonačelnik Splita koji će učestvovati na Prideu. "Članovi LGBT zajednice smatraju da su njihova prava povrijeđena, tražili su da ih podržimo i naša je dužnost da podržimo i štitimo sve one koji se smatraju ugroženima", rekao je gradonačelnik i pozvao one koji se ne slažu s time da ne pribjegavaju nasilju.

"Sva prava koja pripadajui meni i vama po Ustavu RH nedijeljiva su za mene. To je početak rasizma kad počnete dijeliti. Korak do konc-logora", dodao je gradonačelnik Splita.

Kao i prošle godine i danas je u Đardin stigao ministar uprave Arsen Bauk koji je naglasio kako se nada da iduće godine neće biti potrebe za njegovim dolaskom. "Nadam se da iduće godine neću doći jer da neće biti potrebe da političari skreću pažnju na ovaj događaj, nadam se da će ovo kroz koju godinu biti turistička atrakcija i da će ovo više ličiti na parade u Zapadnoj Europi", rekao nam je Bauk.

Podršku LGBT zajednici dala je i ministrica Vesna Pusić. "Najznačajnije je da su ovdje gradonačelnik i dogradonačelnik, da po prvi put u povijesti Splita sudjeluju u proslavi građanskih sloboda i jednakosti", rekla je ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić pohvalivši odličnu atmosferu koja vlada u Đardinu.

Bez incidenata

Treći Pride prošao je bez ikakvih incidenata pa nije ni bilo potrebe za policijskim intervencijama. Inače, ove godine povorku je osiguravalo bitno manje pripadnika snaga reda u odnosu na prošlu godinu.

Gradonačelnik u svom je govoru pozvao na toleranciju i još jednom pokazao da podržava LGBT zajednicu. "Split je jednom pogriješio, ali mislim da je danas to ispravio", rekao je Baldasar i time zaradio velik pljesak okupljenih.

Prvi Pride završio krvavo

Prva povorka ponosa u srcu Dalmacije održana je 11. maja 2011. godine i na njoj je središtem Splita marširalo svega tristotinjak učesnika. Istovremeno u Splitu se održao antigay protest koji je pak okupio nekoliko hiljada nezadovoljnih građana koji su posegli i za nasiljem pa su učesnike povorke gađali kamenjem, bocama i suzavcem zbog čega su neki morali biti i hospitalizirani. Epilog prvog Split Pridea - nekoliko ozlijeđenih aktivista i novinara te nekoliko stotina uhapšenih antigay prosvjednika. Policija i ministar unutarnjih poslova naknadno su se našli na meti kritika te bili optuženi za nedovoljnu zaštitu učesnika Pridea.

Organizacija drugog Split Pridea prolazila je u strahu od ponavljanja scenarija od godine prije. No, u konačnici sve je završilo prilično mirno. Broj učesnika se udvostručio, broj policije se smanjio, no svejedno je pripadnika snaga reda i mira bilo više od prideovaca - njih 911 na sedamstotinjak sudionika Pridea. I prošle godine skupili su se antigay demonstranti, no učesnici povorke ponosa naišli na široko odobravanje javnosti, a u maršu kroz grad pridružili su im se i mnogi političari, umjetnici i estradne zvijezde. Tako su kamere u druženju prije povorke u popularnom Đardinu te u samoj povorci snimile poznata lica kao što su ministri Vesna Pusić, Fred Matić, Ranko Ostojić i Arsen Bauk, te mnoge umjetnike kao što su Mladen Badovinac, Damir Urban, Ante Tomić i još mnogi. Epilog drugog Split Pridea - 73 privedenih i 60 prijavljenih osoba, no sve u svemu prošlo je bez većih incidenata.

Prijašnjih godina Split Pride nije imao podršku, sada već bivšeg, gradonačelnika Željka Keruma, koji je naknadno proglašen i homofobom godine, no danas se očekuje sasvim drugačija situacija. Novi splitski gradonačelnik Ivo Baldasar već je rekao kako apsolutno podržava splitski Pride te kako će se i sam pridružiti povorci, a do kraja mandata planira i izgraditi Centar za LGBT zajednicu u svom gradu. Očekuje se i manji broj pripadnika policije nego prošle godine, no svoj dolazak u Split najavili su pripadnici Građanske akcije koji pozivaju na prosvjed protiv 'gay fašizma'.

Današnji Split Pride je i 'uvod' u veliku zagrebačku povorku ponosa koja se održava iduću subotu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije