O nastavi na bosanskom jeziku u Sandžaku odlučuje Vlada Srbije

Radiosarajevo.ba
O nastavi na bosanskom jeziku u Sandžaku odlučuje Vlada Srbije

Vlada Srbije trebala bi na narednoj sjednici dati podršku da se nastava na bosanskom jeziku sprovede u svim školama u Sandžaku, u skladu sa zakonom i voljom roditelja, izjavio je predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Esad Džudžević, javlja Anadoly Agency.

On je u izjavi za Anadolu Agency rekao da je danas u uvođenju kompletne nastave na maternjem bosanskom jeziku u četiri grada u Sandžaku razgovarao s ministrom prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Tomislavom Jovanovićem.

"Mora da se obezbijedi nastava na bosanskom jeziku", izjavio je Džudžević.

Kako je sapšteno iz Ministarstva prosvjete Srbije, na sastanku, održanom u Ministarstvu prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja, konstatovano je da je potrebno da se problem u vezi s izvođenjem nastave na bosanskom jeziku što prije riješi, kako bi učenici nesmetano pohađali nastavu. 

"Zajednički je zaključeno da tenzije treba da se eliminišu, kao i da se podigne stepen tolerancije", navedeno je nakon sastanka, gdje su prisustvovali i državni sekretar Muhedin Fijuljanin i pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje odraslih Ljubiša Antonijević.

Predsjednik BNV-a Esad Džudžević je insistirao da se nastava na bosanskom jeziku u novopazarskoj i sjeničkoj gimnaziji i osnovnoj školi "Svetozar Marković" u Prijepolju mora što hitnije sprovesti u skladu sa zakonom i izjašnjavanjem roditelja na isti način i pod istim uslovima kako je to urađeno u tutinskoj gimnaziji i Ekonomsko-trgovinskoj školi u Novom Pazaru.

Na sastanku je, kako je saopštilo Bošnjačko nacionalno vijeće, predstavničko tijelo Bošnjaka koji žive u Srbiji, konstantovano je da direktori gimnazija i drugih obrazovno-vaspitnih ustanova moraju snositi zakonske sankcije zbog nesprovođenja zakona i volje roditelja.

Direktor Gimnazije Novi Pazar je neuvođenje nastave na bosankom jeziku pravdao neispunjenjem uslova i pravila, a učenici su od 7. decembra to bojkotovali odbijajući ući u učionice. Na ubjeđenje i poziv roditelja, oni su nakon tri dana ušli u učionice, ali su protest nastavili štunjom na časovima.

Učenici četiri odjeljenja prve godine Novopazarske gimnazije su se nakon apela Bošnjačkog nacionalnog vijeća da se uključe u nastavu odazvali pozivu, ali su, noseći majice tokom nastave sa natpisom "Hoćemo maternji bosanski jezik", i dalje ostali pri istim zahtjevima. Podršku gimnazijalcima dali su i učenici Gazi Isa-begove medrese. 

Nastava na bosanskom jeziku za sve predmete i nivoe obrazovanja od ove godine uvedena je u školama u srbijanskom dijelu Sandžaka. Potpuna nastava na bosankom uvedena je u četiri grada u Sandžaku - Novom Pazaru, Sjenici, Tutinu i Prijepolju - osim gimnazija u Sjenici i Novom Pazaru.

Za Bošnjake koji žive u Srbiji, nastava na bosanskom jeziku u školama je, uz velika osporavanja u medijima i opstrukcije zvaničnih organa, prvi put uvedena ove godine. Pripadnici ostalih manjinskih zajednica, pogotovo u Vojvodini, odavno su iskoristili ovo zakonsko pravo.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije