Kako su Crnogorci doveli Madonnu

Radiosarajevo.ba
Kako su Crnogorci doveli Madonnu
Piše: OCCRP/CIN

I pored obećanja da niti jedan cent neće biti plaćen novcem iz budžeta, račun od 4,3 miliona eura za Madonnin nastup u Budvi u konačnici su platili građani Crne Gore. Dokumenti do kojih je došao OCCRP pokazuju da je u pozadini događaja bila Prva banka.

Prva banka Crne Gore platila je 7,5 miliona dolara (5,3 miliona eura) za nastup pop zvijezde Madonne u Budvi 2008. Novac je plaćen u vrijeme kada Banka nije imala dovoljno sredstava da izvrši naloge svojih klijenata. U danima nakon isplate, više od 200 naloga po zahtjevu klijenata koji su imali dovoljno sredstava na svojim računima je odbijeno, pokazuju nikad objavljeni dokumenti Centralne banke.

Veliki dan za državu malu

I pored izjava organizatora da novac građana neće biti utrošen za dovođenje Madonne, Banci su nadoknađena 4,3 miliona eura koje je uložila, naknadno, iz budžeta Vlade i preduzeća koje je u većinskom vlasništvu države

Kontrolori Centralne banke htjeli su ispitati zašto je Prva banka, koju kontroliše porodica Mile Đukanovića, predsjednika vladajuće političke stranke i bivšeg premijera, vlastitim novcem platila Madonninog agenta. Međutim, ostali su uskraćeni za odgovor. Između ostalog, htjeli su znati zašto se Banka uopšte upustila u taj angažman. Banka je u većinskom vlasništvu porodice i poslovnih partnera, dok jenajveći pojedinačni akcionar Aco Đukanović, brat bivšeg premijera i nekadašnji koncertni promoter.

25. septembar 2008. bio je veliki dan za Crnu Goru, malu državu na obali Jadranskog mora. Umjesto Zagreba ili Beograda, pop ikona Madonna je za svoj prvi nastup na Balkanu izabrala prelijepu pješčanu plažu "Jaz", nedaleko od Budve. Izvještaji Centralne banke do kojih je došao OCCRP prvi put pokazuju kako je Madonna završila u Budvi i kako su građani Crne Gore pomogli Prvoj banci.

Zvanično, koncert su organizirali Opština Budva, Nacionalna turistička organizacija i Turistička organizacija Budve (TOB), uz značajan doprinos Svetozara Marovića, potpredsjednika vladajuće Demokratske partije socijalista Crne Gore. U intervjuu za crnogorske dnevne novine "Dan", objavljenom u juna 2008, samo par dana poslije službene najave koncerta, Marković je rekao: "Cijeli projekt finansirat će sponzori, pa nijedan cent neće biti uzet iz državnih ili opštinskih kasa".


Foto: OCCRP/CIN

Ova se izjava, međutim, pokazala netačnom. U pozadini koncerta, skrivena od javnosti, nalazila se Prva banka.

Samo nekoliko dana prije zvanične potvrde Madonninog dolaska, 2. i 3. juna 2008, izvršene su dvije transakcije u iznosima od 4,3 miliona dolara (2,8 miliona eura) i 3,2 miliona dolara (2,1 milion eura). Novac je prebačen sa računa Prve banke na račun Madonninog agenta, Solo Agency, u banci Barclays u Londonu.

Na šalterima Banke prodat je samo dio od oko 66.000 karata, koliko je pušteno u prodaju. U izvještaju Centralne banke se navodi da je Banka po tom osnovu zaradila 50.000 eura ili pet posto od svake prodane karte. Cijene karata su se kretale od 35 do 200 eura

Početkom septembra, Banka je zapala u tešku krizu likvidnosti. Trebalo je hitno nabaviti novac. Dogovor je postignut. Prema izvještaju Centralne banke, 15. septembra 2008. TOB CO, čiji je osnivač Turistička organizacija Opštine Budva, i Prva banka su sklopili ugovor o kratkoročnom kreditu u iznosu od 3,8 miliona eura. Kontrolori Centralne banke su kasnije zaključili da je Banka na taj način pokušala vratiti uložena sredstva. Kao namjena kredita navedena je organizacija Madonninog koncerta.

Istog dana, privatna kompanija “Zavala invest” uplatila je jedan milion eura na ime sponzorstva.  Četiri dana kasnije, Prvoj banci je sa računa državnog trezora uplaćeno 500.000 eura. U izvještaju kontrolora Centralne banke se navodi da je Banka na ovaj način naplatila dio uloženih sredstava. Na konferenciji za novinare, održanoj tri dana prije koncerta, organizatori su objavili da je dio novca za koncert izdvojila i Vlada. Ni to nije pomoglo. Na dan Madonninog koncerta Banka je samo po osnovu neizvršenih naloga klijenata imala 14 miliona eura obaveza.

Gdje je novac od prodaje karata?

Kontrolori Centralne banke zatražili su od Banke da dostavi informacije o depozitu i stanje na računima, naloge za transfere te ostalu dokumentaciju za TOB CO, Budvansku rivijeru i ostale učesnike u transferu. U izvještaju se navodi da Prva banka nije dostavila traženu dokumentaciju

Dva mjeseca nakon koncerta, 4. decembra 2008, TOB CO, HTP Budvanska rivijera, Turistička organizacija Budva i Opština Budva sklopile su sporazum kojim je dogovoreno da će HTP Budvanska rivijera otplatiti dug koji je TOB CO imao po osnovu kredita u Prvoj banci. TOB CO se kasnije obavezao da će vratiti dug Budvanskoj rivijeri. Zaključno sa februarom 2012, dug nije u potpunosti vraćen. Odborom direktora Budvanske rivijere predsjedava Svetozar Marović.

Također, nije poznato gdje je završio novac od prodaje karata i zašto je Budvanska rivijera, preduzeće u većinski državnom vlasništvu koje nije bilo jedan od organizatora koncerta, platilo dug u iznosu od 3,8 miliona eura.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije