Pirati doplovili u Strasbourg
Radiosarajevo.ba
Najveće iznenađenje izbora za Evropski parlament dolazi iz Švedske. Piratska stranka je sa 7.1 posto glasova ušla u Evropski parlament pa sada njeni zvaničnici pripremaju brodove put Brisela gdje će braniti slobodu razmjenu fileova preko interneta predstavljajući se čuvarima građanskih prava.
U Švedskoj je pitanje razmjene fileova preko interneta ušlo u javnu debatu već 2005. godine, kada je rastući broj internauta počeo od političara zahtijevati interesovanje za ovaj problem. Za Ricka Falvingea je kristalno jasno da preuzimanje i davanje fileova ne podrazumijeva ništa nezakonito, sam se time bavi preko dvadeset godina i smatra da bi se takvo nešto trebalo legalizirati. Pored toga, u otvaranju političke debate o razmjene fileova vidio je historijsku šansu za Švedsku da pokrene stvari na bolje u cijelom svijetu. Međutim, to se nije desilo, političari nisu poslušali. Bila je neophodna oštrija metoda privlačenje političke pažnje na ovaj problem, piše švedski sedmičnik „Fokus“.
„Ne možete uvjeriti političare u važnost nečega sve dok se to nešto njih lično ne tiče. Mi smo im privukli pažnju jer smo zaprijetili, osnivanjem stranke, da ćemo im oduzeti poslove“, kaže Falvinge.
U večer prvog dana 2006. godine Rick je napravio web-stranicu za novu partiju i ostavio link na jako posjećenom chat-servisu. Sutradan je kao i obično ustao i otišao na posao u istraživačkom institutu. Tako je nastala Piratska stranka.
„To što sam baš ja osnovao stranku čista je slučajnost. Jednostavno je došlo vrijeme za to. Da to nisam uradio ja, uradio bi neko drugi sigurno.“ Ali Ricka fascinira sve ono što se desilo poslije. Već prvog dana osnivanje Piratske stranke u Švedskoj je bila senzacija. Drugog dana su o ovom događaju brujali svi mediji. Trećeg je dana Rick vidio svoju sliku u pakistanskim novinama. A u toku ta tri dana na web-stranici Piratske stranke bilo je preko tri miliona ljudi iz cijelog svijeta.
Programa Pirata se promijenio otkako je Rick naškrabao osnovne principe na salveti u „McDonaldsu“, što je jedan dio gomile koja se u početku oduševila idejom udaljilo od stranke. Sadašnji principi kreću se u okvirima slobodnog i otvorenog pristupa internetu, ali kritičari Piratima pregovaraju nedostatak partijske strukture što Falkvingeu daje previše kontrole. Novi program više ne zahtijeva potpuno ukidanje autorskih prava, a predlaže da se autorsko pravo ograniči na pet godina nakon čega bi proizvod bio slobodan i svima dostupan bez naknade.
Tradicionalne političke stranke još uvijek ne znaju kako izbjeći Falkvingeovu kampanju i zahtjeve. Desničari Pirate optužuju da su odveć lijevo, a ljevica im zamjera to što su, po njima, klasični desničari. Falkvinge ne krije svoj pređašnji angažman u Mladim švedskim konzervativcima, ali ističe da se stranci pridružio zbog toga što je želio biti stranački aktivan a ne zbog politika ove stranke. Za njega je njegova bivša stranka nejasno definisana, kolebljiva socijalno-liberalna opcija, koja nije dovoljno kapitalistička „Ja sam ultrakapitalista. Zato me zanimaju sve ove stvari za koje se borim.“
Ipak naglašava da Piratska stranka nije desničarska stranka. Čak bi se moglo reći da se Falkvinge zalaže za „digitalni komunizam“ u kojem bi svakome bilo dopušteno da doprinosi društvu u skladu sa svojim mogućnostima i koristi društvo u skladu sa svojim potrebama. Stranka je zasnovana na ideji da više ne postoji jasna distinkcija između lijevog i desnog političkog krila. Za Pirate je pitanje zaštite građanskih prava hitno pitanje i ostaje stranački prioritet. „Zaštita građanskih prava važnija je od zdravstvene zaštite, obrazovanja, socijalne stabilnosti, nuklearne energije, odbrane, policije i svih sranja kojima nas hrane već 40 godina“, kaže vođa Pirata.
Za historičara, poznatog blogera i jednog od osnivača Piratske stranke Rasmusa Fleischera, ideja Piratske stranke je 100 posto genijalna. „Za Ricka je Piratska stranka zaista historijski projekat, koji bi se trebao posmatrati u kontekstu radničkog pokreta, zaštite okoliša ili borbe za prava homoseksualaca. Za njega to nisu tek riječi, on zaista vjeruje u to.“
Rezultat ogromne medijske pažnje i podrške najbolje se ogleda u činjenici da su Pirati zasjenili rezultat radikalno desničarskih Švedskih demokrata na izborima za Evropski parlament. Čini se da je nepisano pravilo da u jednoj zemlji može opstati samo jedna radikalno opoziciona partija, piše Claes Lönegård u „Fokusu“.
„Lično sam jako zadovoljan svim ovim“, kaže Falkvinge. „Mi smo antiteza političkim strankama koje imaju groteskne vizije čovječanstva. 'Različitost' i 'otvorenost' su u prvoj rečenici našeg programa. Naravno, u slučaju Švedskih demokrata ne može se isto reći.
Za Falkvingea je odličan rezultat na ovim izborima prvi korak u „spašavanju Švedske“. Također, prilika je to za osvetu političarima koji nisu htjeli slušati i razumjeti ono što su Pirati opravdano tražili.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.