"Pasivna inertnost" novijih članica EU
Radiosarajevo.ba
Pet godina nakon velikog proširenja Evropske unije, nove članice iz centralne Evrope smatraju da se njihov glas u Bruxellesu ne čuje, otkriva novo istraživanje čiji su rezultati objavljeni prošle sedmice.
Dio problema je u „pasivnoj inertnosti“ tih zemalja koja potječe još iz pretpristupnog perioda kada im je „Bruxelles govorio što da rade i one su to jednostavno činile“, objašnjava autor istraživanja, analitičar Otvorenog društva Marin Lessenski. Nove članice tek se moraju naviknuti na to da „Bruxelles nije Moskva“, dodaje.
Ispitivanje zasnovano na zasebnim stručnim izvještajima o Bugarskoj, Češkoj, Estoniji, Litvi, Latviji, Mađarskoj, Poljskoj i Rumunjskoj, utvrdilo je da je „uobičajena reakcija novih članica da prihvate 'konsenzus EU' ako on postoji, ili rješenja 'koja im se nametnu'“.
No, kad bi se njih pitalo, Evropska bi unija „u roku nekoliko mjeseci“ primila Hrvatsku i Srbiju te omogućila brži ulazak Moldaviji i Ukrajini, navodi se u ispitivanju.
Nove članice zauzimaju se također za izgradnju novih nuklearki u regiji, reviziju pravila eurozone kako bi se omogućilo brže primanje novih članica te ukidanje ograničenja za slobodno kretanje radnika.
„Sigurno je da nove članice nakon ulaska u EU osjećaju svojevrstan 'jetlag', koji karakterizira nesposobnost da formuliraju stajališta ili ih efikasno promiču“, kaže se u izvještaju, kojeg prenosi portal EUobserver.
Evropska unija primila je 1. maja 2004. godine osam bivših komunističkih zemalja - Češku, Estoniju, Latviju, Litvu, Mađarsku, Poljsku, Slovačku i Sloveniju te dvije sredozemne ostrvske države Maltu i Kipar. Tri godine poslije, 1. januara 2007., primljene su Bugarska i Rumunija.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.