Opasne, pametne, lijepe - žene u Evropskom parlamentu

Radiosarajevo.ba
Opasne, pametne, lijepe - žene u Evropskom parlamentu
Evropske komesarke, dosljedne u borbi za pravdu, ili samo mlade i agilne – takve su poznate žene koje su uspjele ući u Evropski parlament.

Ministrica imigrantskog porijekla



Ona uvijek nosi „Dior“, a ime je izgradila time što je bila prva francuska ministrica pravde imigrantskog porijekla. Rachida Dati, 43-godišnja samohrana majka jednog djeteta, koja se vratila na posao samo pet dana nakon što je rodila kćerku, na tek završenim izborima za Evropski parlament osigurala je Sarkozyijevoj Uniji narodnog pokreta (UMP) impresivan rezultat od 27.8 posto glasova, što je za 11 posto više od konkurentske Socijalističke stranke, piše briselski portal EUobserver.

Beskompromisni borac protiv korupcije

Još jedna velika pobjednica izbora u Francuskoj je Eva Joly, finansijska stručnjakinja francusko-norveškog porijekla, koja je ispred francuskih Zelenih bila druga na listi Evropske ekološke stranke. Ova 65-godišnjakinja igrala je ključnu ulogu u otkrivanju ogromne korupcije u državnom naftnom gigantu „Elf Aquitaine“. Rekla je kako se nada da će u Parlamentu pokušati okupiti većinu koja će se boriti protiv „poreznih rajeva“, te za „više ravnopravnosti između Sjevera i Juga“.

Ranije ove godine bila je angažirana od strane islandske vlade u istraživanju mogućnosti prevare i nelegalnih radnji kao uzročnika finansijske krize koja je paralizirala ovu nekada razvijenu zemlju.

Otpušteni računovođa Evropske komisije

Igrajući na kartu euroskepticizma ispred britanske Nezavisne stranke (Ukip) Španjolka argentinskih korijena Marta Andreasen je sebi također osigurala mjesto u Evropskom parlamentu. Bivši računovođa Evropske komisije postala je poznata nakon što je 2001. godine odbila potpisati finansijski izvještaj EK u kojem je, kako je rekla, bilo dosta „ozbiljnih i sramnih“ nepravilnosti. Suspendirana je samo mjesec kasnije zbog „nesposobnosti da pokaže dovoljno lojalnosti i poštovanja“, nakon čega je protiv nje pokrenut disciplinski postupak, da bi 2005. godine zvanično bila otpuštena s posla.



„Vjerovatno je moj slučaj najbolje pokazao kako birokratija, bez bilo kakvih korektiva i procedura institucionalne vrste, može postati tipična tiranija“, napisala je u svojoj nedavno objavljenoj knjizi „Brisel je bezočno lagao“.

Ponovo: nedostatak lojalnosti

Sličnu sudbinu dijeli i Rumunka Monica Macovei, u Evropi visoko cijenjena zbog svog antikorupcijskog angžamana, koje je u Rumuniji razriješena dužnosti ministrice pravde, upravo zbog „nedostatka lojalnosti“, nakon što je odbila potpisati vladine direktive pogodne za bogaćenje političke elite.

Macoveiova je osvojila mjesto u Evropskom parlamentu ispred rumunske Demokratsko-liberalne stranke, inače stranke desnog centra, koja je prvi koalicioni partner vladajućoj Socijaldemokratskoj stranci Rumunije.

Upitana o tome kako vidi svoju novu ulogu, rekla je da se nada kako u Briselu neće gledati tipične rumunske navike kao što su korupcija i kriminal, koje Bukurešt redovno pokušava prodati Briselu. Radije bi, kaže, da u Briselu vidi nešto sasvim drugo i sve to ponese nazad kući. Jednom zauvijek.

U borbi protiv mafije

Simbol borbe protiv organiziranog kriminala, Rita Borsellino, sestra poznatog sudije kojeg je ubila Sicilijanska mafija, osvojila je treće mjesto u Italiji, odmah nakon Silvija Bersluconija i umjerenog ljevičara Davida Sassolija.

U Španiji je Theresa Becerril, sestra žrtve ETA-inog napada, također osvojila mjesto u Strasbourgu, preko liste Narodne partije, koja je porazila vladajuće Socijaldemokrate.

Komesarke u Parlamentu

Poljska komesarka Danuta Hubner, zadužena za regionalnu politiku Unije, ostvarila je nevjerovatnu pobjedu ispred vladajuće Građanske platforme, osvojivši 49 posto glasova u izbornom okrugu Warszawe. Njen oponent Michal Kaminski, inače europarlamentarac i državni sekretar u kabinetu predsjednika Lecha Kaczynskog, osvojio je tek 10 posto glasova u istom okrugu.


Meglena Kuneva

Bugarka Meglena Kuneva, komesarka za zaštitu potrošača, vjerovatno će dobiti još jedan mandat na ovom mjestu, ali je osvojila i mjesto u Evropskom parlamentu, kao kandidat na listi poražene stranke bivšeg bugarskog kralja Simeona II. Kuneva je ostvarila najbolji rezultat između svih kandidata svoje stranke osvojivši 28 posto glasova. Njen profil na Facebooku je bilježio nevjerovatnu popularnost, bilježe bugarski mediji.


Viviane Reding

Viviane Reding, komesarka za informatičko društvo i medije, u Luksemburgu je osigurala dobar rezultat sebi i Kršćansko-socijalističkoj partiji premijera Jean-Claude Janckera.

Bivša evropska komesarka iz Latvije Sandra Kalniete sa svojom je Građanskom unijom osvojila najviše, odnosno 24.32 posto, glasova u ovoj zemlji. Ova stranka je mlađi koalicioni partner u latvijskoj vladi. „Nova era“ premijera Valdisa Dombrovskisa osvojila je samo 6.66 posto glasova. Izgleda da je Kalnieteva pokupila sve simpatije glasača nakon što joj njena bivša stranka, Nova era, nije htjela u 2004. godini produžiti mandat komesarke, piše Valentina Pop, novinarka EUobservera.

Gospođa ministarka, umalo europarlamentarka

Anna Maria Corazza Bildt, supruga švedskog premijera Carla Bildta, priredila je ogromno iznenađenje kada joj je falilo tek 2 posto glasova da dođe do jednog od 18 mandata koji pripadaju Švedskoj.


Gospodin ministar i gospođa ministarka

Gospođa Bildt, koja je dugo vremena radila na Balkanu za Ujedinjene nacije, umalo je istisnula prvog kandidata svoje stranke Gunnara Hokmarka.

Slavne i kontroverzne

Bivša kandidatkinja za Miss Italije Barbara Matera, također je povukla dosta glasača i osvojila drugo mjesto na jugu Apeninskog poluotoka, odmah iza premijera Berlusconija, koji je samo nju, od gomile zvijezda, voditeljica i manekenki kojima je htio „popraviti imidž Italije u Evropi“, ostavio na izbornoj listi.



Ova 27-godišnja televizijska hostesa tvrdi da se nije kandidirala tek u funkciji marketinškog sredstva nego svojim političkim angažmanom hoće razbiti predrasudu da ljepota i pamet ne idu zajedno.

Pored Barbare Matere, vrijedno je spomenuti i mladu Elenu Basescu, manekenku, kćerku aktuelnog predsjednika Rumunije. „Tatina mezimica“, kako je krste rumunski mediji, nastupila je kao nezavisni kandidat, ali je očito da je cijela partijska mašinerija Liberalno-demokratske stranke njenog oca sve učinila kako bi Elena osvojila 4.2 posto glasova i ušla u Evropski parlament.

Vezano:

Manekenka, kćerka rumunskog predsjednika članica Evropskog parlamenta


radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije