Nova euroskeptična grupa u Europarlamentu

Radiosarajevo.ba
Nova euroskeptična grupa u Europarlamentu

Nova euroskeptična grupa desnog usmjerenja koja je u srijedu formirana u Evropskom parlamentu najavila je da će aktivno učestvovati u kampanji protiv Lisabonskog ugovora pred drugi irski referendum.

Parlamentarna grupa pod nazivom Evropa slobode i demokratije (EFD), iznikla iz političke skupine Nezavisnost-Demokratija, ima 30 zastupnika iz 8 nacionalnih političkih stranaka, a njome dominiraju britanska Neovisna stranka s 13 zastupnika i italijanska Sjeverna liga s devet, piše EUobserver.

Grupa ima namjeru voditi kampanju protiv Lisabonskog ugovora, pred drugi irski referendum koji bi se trebao održati u oktobru.

„Učinit ćemo sve da na drugom referendumu ukažemo irskom narodu da tzv. 'garancije' koje su dobili na nedavnom evropskom samitu nisu vrijedna ni papira na kojem su napisana“, rekao je potpredsjednik stranke Nigel Farage.

Irski premijer Brian Cowen uspješno je osigurao pravne garancije na području poreza, socijalnih pitanja i neutralnosti na samitu prošloga mjeseca, u nadi da će ona uvjeriti irske glasače da podupru novi ugovor EU.

Farage je kazao da su irski glasači već odbacili Lisabonski ugovor na referendumu u junu prošle godine, kao što su francuski i holandski glasači odbacili evropski ustav 2005., ali političari ne žele slušati, kako je rekao, što im narod kaže.

„Barroso i njegovi pajdaši ne razumiju što znači 'ne'', kazao je.

Hoće li nova stranka aktivno učestvovati u kampanji pred drugi irski referendum još se treba odlučiti, kazao je Farage, dodajući da stranka trenutno traži stručno mišljenje o legalnosti garancija, te će podijeliti informacije tokom kampanje.

Izrazio je također nadu da će prije ljetnog raspuštanja parlamenta imati jasniji akcijski plan. Grupa je po formiranju najavila svoje prioritete.

Zalaže se za otvorenu i transparentnu saradnju među suverenim zemljama članicama i odbacuje evropsku birokratiju i stvaranje „super države“.

Protivi se daljnjoj evropskoj integraciji koja bi pogoršala već postojeći demokratski deficit, te također smatra da bi svaki novi ugovor ili modifikacija postojećeg trebali biti stavljeni na referendum.

Grupa također smatra da narodi Evrope imaju pravo na jačanje svojih vlastitih povijesnih, tradicionalnih i kulturnih vrijednosti, te odbacuje ksenofobiju, antisemitizam i svaki drugi oblik diskriminacije.

Grupa također poštuje slobodu svojih izaslanstava da glasaju prema svojim nacionalnim razlikama i interesima, javlja EUobserver.

radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije