Njemačka: Uslovna podrška Lisabonskom ugovoru

Radiosarajevo.ba
Njemačka: Uslovna podrška Lisabonskom ugovoru

Ustavni sud Njemačke donio je odluku koju posmatrači uglavnom smatraju najvažnijom u njegovoj 58-godišnjoj povijesti. Prihvaćene su tužbe prema kojima reformski Lisabonski sporazum EU nije u skladu sa ustavom.

„U ime naroda!“, rekao je potpredsjednik Ustavnog suda, Andreas Vosskuhle:

„Prije stupanja na snagu zakonskih odredbi o nadležnostima Bundestaga i Bundesrata koje zahtijeva Ustav, dokument Savezne Republike Njemačke o ratifikaciji Lisabonskog ugovora ne smije biti predat.“

To znači da će, prije nego što zakon o prihvatanju Lisabonskog ugovora bude podnijet predsjedniku Horstu Koehleru na potpisivanje, najprije morati da se ojačaju pozicije i nadležnosti njemačkog parlamenta. Dakle – zasad ništa od ratifikacije, piše Deutsche Welle.

Sporne odredbe

Prema nekim odredbama Lisabonskog ugovora, koji zapravo nije zaseban ugovor, već je samo skup amandmana na Rimski i Šengenski ugovor, predsjednik Vijeća Evropske unije bio bi biran na 2,5 godine, a ne na šest mjeseci; zakoni bi bili donošeni uz učešće 55 posto država EU sa 65 posto stanovništva ove organizacije, a vanjska politika bi definitivno postala zajednička stvar. I u mnogim drugim oblastima, Evropska unija bi dobila veća prava, što, bez odgovarajućeg učvršćivanja pozicija njemačke zakonodavne vlasti nije prihvatljivo, prenijele su sudije u Karlsruheu:

„Princip vladavina naroda kroz njegove predstavnike može biti povrijeđen ukoliko se prava Bundestaga bitno smanje i tako dođe do gubitka supstance onog ustavnog organa koji je formiran po načelu slobodnih izbora jednakih za sve“, prenosi Deutsche Welle.

Barroso zadovoljan

Briselski portal EUobserver piše kako će vanredna sjednica Bundestaga biti održana 26. augusta, jer je sada ostalo samo tri dana do ljetne pauze. Predviđa se da će na toj sjednici njemački parlament napraviti nacrt dokumenta kojim štite svoje nadležnosti, a izjašnjavanje zastupnika o ovom dokumentu obavit će se 8. septembra.

Predsjednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso ipak je pozdravio odluku njemačkog ustavnog suda naglašavajući da je Lisabonski ugovor „od esencijalne važnosti za Evropsku uniju u vremenima koja dolaze.“

Očito je da odluka njemačkog ustavno suda neće oboriti Lisabonski ugovor, ali će dodatno otežati proces njegove konačne ratifikacije, koji podrazumijeva referendum u Irskoj u oktobru, te ratifikaciju od strane predsjednika Poljske i Češke Republike.

radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije