Njemačka: Evropske subvencije za poljoprivredu trošene i za golf-terene

Radiosarajevo.ba
Njemačka: Evropske subvencije za poljoprivredu trošene i za golf-terene

Njemačke pokrajine, sve osim Bavarske, objavile su listu primalaca agrarnih subvencija od strane EU. Na njoj su brojni koncerni koji sa poljoprivredom nemaju veze: BASF, Bayer ili Merk, ali i više golf-klubova.

Komesarka Evropske unije za poljoprivredu, Marian Fischer Boel, dobila je temu koja joj garantuje nerviranje: „Mi ne subvencioniramo terene za golf“, istakla je ova Dankinja kad god bi se pokrenula diskusija o rasipanju novca poreskih obveznika. Sada je ta tvrdnja ipak malo poljuljana: na listi se vidi da u varošici Grossenze postoji golf-klub koji je 2008. iz Brisela dobio 1.273 eura. Eto zabavnog podatka sa liste koja daje povoda za beskonačne diskusije.

Od ovog trenutka svako može da vidi koliko je koji poljoprivrednik dobio – iz kog lonca. Njemačkim seljacima i firmama godišnje se uplati oko 5,5 milijardi eura. Veliki dio njih, doduše, ne dobije ništa; nešto više od polovine poljoprivrednika dobije nešto manje od 5.000 eura godišnje.

Mnogo novca odlazi u istočnu Njemačku, u nekadašnje poljoprivredne zadruge, što se moglo i očekivati: visina takozvanih direktnih isplata određuje se prema površini poljoprivrednog dobra. Sa 300 eura po hektaru, ponegdje, kao na primjer u Prednjoj pomeraniji, lako može da se stigne do milion eura.

Bavarska odbija da objavi podatke

Mnogo sporniji su podaci o subvencijama za izvoz. Pošto su mnogi evropski proizvodi, poput šećera ili svinjetine, preskupi za svjetsko tržište, Evropska unija im vještački smanjuje cijenu novcem poreskih obveznika. Najnovija lista pokazuje da je firma „Sudzucker“ od Brisela dobila više od 34 miliona eura – u prvom redu radi lakšeg izvoza.

Samo pokrajina Bavarska i dalje odbija da objavi podatke o tome ko na njenoj teritoriji dobiva koliko subvencije. Bavarski čelnici se pozivaju na nejasnu pravnu situaciju, jer su neki sudovi dali za pravo firmama koje žele zaštitu podataka. No, Evropska komisija ne može da čeka da sada situaciju riješi Evropski sud za ljudska prava, već će tužiti Njemačku jer nije odgovorila na svoje obaveze, mada je svojevremeno prihvatila nova pravila o transparentnosti.

Evropska unija godišnje izdvaja 50 milijardi eura za pomoć poljoprivredi, što je 40 procenata ukupnog budžeta ove organizacije.

DW/radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije