Napredak u odnosima EU i susjeda

Radiosarajevo.ba
Napredak u odnosima EU i susjeda

Evropska komisija objavila je u četvrtak 23. aprila izvještaj o napretku za 12 zemalja koje pripadaju evropskoj politici susjedstva (ENP), u kojem daje pregled njihovog razvoja te predlaže načine na koje EU može doprinijeti njihovom oporavku.

U teškoj 2008., koju su obilježili politički i ekonomski izazovi i ukupno usporavanje reforma, mnogo je postignuto u ključnim oblicima saradnje, poput bližih političkih veza, ojačane trgovine, dubljih veza u istraživanjima i inovativnosti i pokretljivosti mladih.

Zemlje u ENP-u su Armenija, Azerbajdžan, Egipat, Gruzija, Izrael, Jordan, Libanon, Maroko, Moldavija, Palestinsko područje, Tunis i Ukrajina.

„Ključno je da EU opipljivo, ciljano i vjerodostojno podupire svoje susjede“, kazala je povjerenica za vanjske odnose i evropsku politiku susjedstva Benita Ferrero-Waldner.

Uprkos generalno teškom kontekstu, svjetskoj ekonomskoj i finansijskoj krizi, sukobu Rusije i Gruzije u augustu 2008., izraelskoj intervenciji u Gazi u decembru 2008. i januaru 2009., odnosi EU-a s njima intenzivirali su se. Evropski partneri pokazali su napredak u reformama ekonomije - trgovini, oporezivanju i boljem poslovnom okružju, ali treba učiniti i više, posebno u političkim reformama, reformama državne uprave i na ljudskim pravima.

Ferrero-Waldner je dodala da je ENP prošle godine ojačan dvjema novim inicijativama, Sredozemnom unijom i Istočnim partnerstvom.

EU je ojačala političku suradnju, ekonomsku integraciju i trgovinu sa zemljama ENP-a.

Primjerice, Armenija, Azerbajdžan, Gruzija, Moldavija i Ukrajina uskladile su se s velikom većinom odredaba zajedničke vanjske i sigurnosne politike EU-a za koje su bile pozvane.

Ukrajina se pak pridružila Svjetskoj trgovinskoj organizaciji i pregovara s EU-om o sporazumu o slobodnoj trgovini unutar konteksta novog Sporazuma o pridruživanju, prvom takve vrste s istočnim partnerima.

Zaključene su i studije koje razmatraju mogućnost dubljih sporazuma o trgovini s Gruzijom i Armenijom, završili su pregovori o poljoprivredi i ribarstvu s Egiptom i Izraelom, a nastavljaju se s Marokom i Tunisom. Za zemlje ENP-a EU je glavni trgovinski partner.

Što se tiče viznog režima i ilegalne migracije, sporazumi o ublaživanju viznog režima i readmisiji stupili su na snagu s Ukrajinom i Moldavijom, a vizni dijalog s Ukrajinom pokrenut je radi uspostave bezviznog režima. S Gruzijom se vodi dijalog o sporazumu o olakšavanju viznog režima i readmisiji.

Ojačan je i dijalog s Marokom o sigurnosnoj suradnji i borbi protiv ilegalne migracije. Tunis je pak poboljšao opremu i infrastrukturu za jačanje nadzora na granicama i izdao nove biometrijske pasoše, ali bez obzira na te napore, ilegalna imigracija iz Tunisa znatno se povećala prošle godine.

Kad je riječ o energetici, ona je ušla u novu fazu, a ojačane su i saobraćajne veze sa zemljama ENP-a.

Ec.europa.eu/radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije