BiH zemlja s preko 10.000 divljih deponija

Radiosarajevo.ba
BiH zemlja s preko 10.000 divljih deponija

Divlje deponije imaju izuzetno negativan utjecaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi. Ove godine čišćenje okoline širom BiH bit će organizirano 27. aprila.

"Let's Do It - očistimo zemlju za jedan dan" je najveća volonterska akcija u historiji Bosne i Hercegovine, a posvećena je prvenstveno čišćenju ilegalnih deponija otpada u jednom danu, ali i čišćenju zelenih površina i drugih prirodnih vrijednosti, odnosno zaštićenih područja. Ove godine akcija će se provoditi u nedelju 27. aprila sinhronizirano u jednom danu s početkom u 9 sati na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine.

Podsjetimo da su u prethodne dvije godine Let's Do It timovi organizirali dvije akcije "Let’s Do It - očistimo zemlju za jedan dan" koje su realizirane uz veliku pomoć partnera, sponzora i prijatelja ovog projekta, te uz nesebičnu pomoć i podršku njihovih vjernih volontera.

Akciju organizira Udruženje građana "Ruke" iz Sarajeva i Udruženje građana "Mozaik prijateljstva" iz Banje Luke u partnerstvu s vladinim sektorom, javnim i privatnim privrednim subjektima, školama / fakultetima i drugim nevladinim organizacijama / udruženjima, kao i uz podršku međunarodne zajednice, akademske zajednice, medija, te uglednih osoba iz javne društvene i poslovne sfere života. U dosadašnjim Let's Do It akcijama širom svijeta učestvovalo je 110 zemlja s više od devet miliona volontera.

DIVLJE DEPONIJE

Osim podrške globalnoj inicijativi čišćenja planete Zemlje, razlog pokretanja ove akcije u Bosni i Hercegovini je i spoznaja da u našoj zemlji postoji veliki broj divljih deponija otpada (njihov broj se procjenjuje na preko 10.000) koje imaju izuzetno negativan utjecaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi.

Azra Topčić, koordinatorica Let's Do It projekta rekla je da su ciljevi koje su zacrtali na samom početku Let's Do It projekta u Bosni i Hercegovini ostali isti. Oni žele u akciju čišćenja uključiti 100.000 volotera, koji će za jedan dan ukloniti iz prirodnog okruženja 20.000 tona otpada.

"Ali pored ovih mjerljivih ciljeva imamo i cilj da skodnevno utječemo na podizanje svijesti građana o zaštiti životne sredine. Smatramo da je ovo najvažniji cilj kome svi mi moramo posvetiti mnogo pažnje i energije. Jedino podizanje svijesti građana može biti siguran garant da neće doći do nastanka novih ilegalnih deponija i da će građani pravilno upravljati otpadom u budućnosti. Međutim, ovo je dugoročan proces koji će trajati decenijama i zbog toga se nadamo da ćemo akciju ’Let’s Do It – očistimo zemlju za 1 dan’ tradicionalno provoditi u BiH svake godine", rekla je Topčić za BUKU.

Ona je dodala da divlje deponije prije svega ostavljaju vizuelni i higijenski loš dojam, naročito poslije raznošenja komponenti otpada pri vremenskim nepogodama kao što su vjetar, kiša i snijeg.

"Neograđene deponije su leglo životinja i insekata koji traže hranu; tu se nalaze mačke, psi lutalice, štakori, ptice i druge životinje. Ove životinje se na smetljištima vrlo često razbole, i zarazu šire među sobom pa nije strano da istu prenesu i na čovjeka. Okolno zemljište se nepovratno zagađuje svim vrstama otpada, pa čak i opasnim otpadom koje podrazumijeva: akumulatore ili baterije. Sve to predstavlja opasnost po zdravlje ljudi i životinja pa tako i okoliš, posebno za onečišćenje vodotoka, tla, vazduha i okoliša širih razmjera", objasnila je ona.

Junuz Elkaz, koordinator Let's Do It projekta kazao je da je teško doći do tačnog podatka o broju divljih deponija, jer svakodnevno nastaju nove manje deponije i teško ih je odmah locirati, ali nezvanični podaci govore da ih u BiH ima više od 10.000.

"Jedno je sigurno, ne postoji niti jedna opština u kojoj nema ilegalnih deponija otpada. Porazna je činjenica da veliki broj prigradskih naselja i sela širom BiH još uvijek nema organizovani odvoz komunalnog otpada. Sigurno je da sva domaćinstva iz pomenutih mjesta proizvedu određenu količinu otpada i taj otpad u pravilu završi na ilegalnoj deponiji u prirodi, tj. daleko od očiju javnosti. Svi nivoi vlasti znaju za ovaj veliki problem, ali prećutno odobravaju ovakvo stanje zbog 'kupovanja' socijalnog mira", ističe Elkaz.

Napominje da nepostojanje uređenog sistema pri upravljanju otpadom dovodi do nastanka ilegalnih deponija otpada.

"Također, nesavjesni građani koji svakodnevno odlažu otpad u prirodu i na taj način nastaju nove ilegalne deponije ili se povećavaju postojeće. Smatramo da je neophodno uložiti veliki napor u povećanje svijesti kod mladih o zaštiti životne sredine i pravilnom upravljanju otpadom. Dok za one starije, kojima je teško promijeniti dugogodišnje navike, neophodno je uvesti efikasan sistem kažnjavanja za nepropisno odlaganje otpada. U takvoj situaciji građani će 'čuvati okoliš kroz čuvanje svoga džepa'", kaže Elkaz za Buku. 

SVI SMO ODGOVORNI

Elkaz podsjeća da su se u prethodne dvije godine uspješno organizirale dvije volonterske akcije čišćenja "Let’s Do It – očistimo zemlju za 1 dan" i jedna akcija sadnje drveća "Let’s Do It – milion sadnica za 1 dan".

Na svim dosadašnjim "Let's Do It" volonterskim akcijama učestvovalo je oko 90.000 volontera u 107 općina širom Bosne i Hercegovine, očišćeno je više od 10.500 tona otpada i zasađeno je 230.000 sadnica raznih vrsta drveća. Ističe da su ovo zaista sjajni rezultati i s punim pravom se nadaju da će u budućnosti oraganizirati još bolje i uspješnije akcije.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije