Komisije predlažu novi plan nadzora finansijskog tržišta

Radiosarajevo.ba
Komisije predlažu novi plan nadzora finansijskog tržišta

Bankarski sektor trebao bi se naći pod strožim nadzorom, tako tvrdi u srijedu prezentirani plan Komisije. Cilj novog plana je izvući pouke iz sadašnje kreditne krize te efektivnije zaštititi investitore pogođene jednom od najtežih finansijskih kriza.

Ovaj plan komisije predstavlja okosnicu programskog odgovora zemalja članica Unije na trenutnu krizu. Plan ima za cilj rano detektiranje naznaka povećanja rizika i sprečavanje situacija u kojima bi vlade opet morale palim bankama davati pomoć iznosima od nekoliko milijardi eura, stoji u saopštenju Komisije, koje prenosi zvanični informativni servis „Rapid“.

Velika Britanija, kao najveći evropski bankarski centar, već ranije je iskazala negodovanje zbog navedenog plana, plašeći se gubitka neovisnosti regulative u slučaju uspostave novih, centraliziranih regulatornih tijela.

Plan Komisije zasniva se na prijedlogu bivšeg guvernera francuske centralne banke Jacquesa de Larosierea i ima principijelnu podršku čelnika zemalja članica EU.

Predstavlja pokušaj hvatanja koraka regulative s već integriranim finansijskim tržištem kojim dominiraju banke s prekograničnim poslovanjem kao što su HSBC, BNP Paribas i Santander, iako nadzor ostaje u rukama nacionalnih regulatora.

Banke su brzo pokleknule pred kreditnom krizom djelomice i zato što nije postojala jasna predodžba o tome da nestabilnost neke institucije lako može utjecati na ostale.

Komisija je predložila uspostavu dva panevropska tijela čija bi zadaća bila ispravljanje izraženijih rupa u regulativi.

Evropsko vijeće za sistemske rizike (ESRC) koje bi činili centralni bankari i nacionalni regulatori bavilo bi se praćenjem svake naznake jačanja rizika i upućivalo bi pozive na poduzimanje akcije prije nego što se otmu kontroli.

Evropska centralna banka (ECB) trebala bi biti domaćin i predsjedatelj toga vijeća, što je korak za koji Britanija i nacionalni regulatori bankarskog sektora kažu da daje prevelike ovlasti centralnoj monetarnoj instituciji sa sjedištem u Frankfurtu.

Predviđeno je i formiranje koordinacijske grupe među trima novim vlastima čija bi zadaća bila garantirati dosljednu primjenu EU pravila širom 27-članog bloka. Također bi imala nadređene ovlasti u odnosu na zemlju članicu koja ne poštuje zajedničke standarde.

Tri nova tijela bila bi zadužena za nadzor nad osiguravateljskim, bankarskim i tržištem dionica.

Planovi Komisije bit će upućeni na odobrenje čelnicima EU na samitu u junu, a EK će iznijeti odgovarajuće prijedloge zakona u drugom dijelu godine. Novi regulatorni sistem želi uvesti do 2010., brže nego je predvidio de Larosiere.

Evropski parlament i EU države donijet će konačnu odluku u vezi navedene reforme.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije