Komisija prihvatila novu evropsku strategiju za mlade

Radiosarajevo.ba
Komisija prihvatila novu evropsku strategiju za mlade

Evropska komisija prihvatila je u ponedjeljak 27. aprila novu evropsku strategiju za mlade u idućoj deceniji kojom im želi pomoći u suočavanju s mnogobrojnim izazovima savremenog globaliziranog svijeta.

Nova strategija pod nazivom „Youth - Investing and Empowering“ upozorava da su mladi jedna od najranjivijih skupina u društvu, osobito zbog sadašnje ekonomske krize, te da su, zbog ubrzana starenja stanovništva, dragocjen resurs.

„Mlada generacija je ugrožen resurs, udio kojeg bi se u populaciji od 20 posto trebao smanjiti na 15 posto do 2050. Naši mladi također su dragocjen resurs i zbog sadašnje ekonomske i finansijske krize potrebno je posebno njegovati taj kapital. Premda su izgledi mladih u EU danas veći, ipak su suočeni s teškim izazovima, jer mnogi prerano napuštaju školovanje, ostaju bez posla ili im prijeti siromaštvo i socijalna isključenost“, upozorava EC.

Ispitivanja su pokazala da su obrazovanje, zapošljavanje, socijalna uključenost i zdravlje pitanja koja danas najviše zabrinjavaju mlade. Evropska omladina trebala bi također iskoristiti prilike koje im nudi civilno društvo, političko djelovanje, načela volonterizma, kreativnost i poduzetništva, sport i globalni aktivizam.

Novom strategijom Komisija stoga želi potaknuti stvaranje više prilika za mlade, osobito u obrazovanju i zapošljavanju, poboljšati njihovu uključenost u društvo te osnažiti solidarnost s mladima.

Strategija donosi kratkoročne i dugoročne akcije u ključnim politikama za mlade, kao što su obrazovanje, zapošljavanje, kreativnost i poduzetništvo, socijalna uključenost, zdravlje i sport, civilno društvo i volonterizam.

Naglašava također rad s mladima u rješavanju pitanja nezaposlenosti, školskog neuspjeha i društvene isključenosti, razvoja vještina i pozitivna korištenja slobodnim vremenom te utvrđuje mjere za bolju provedbu politika za omladinu na razini EU.

Po podatcima Eurostata, u EU danas živi 96 miliona mladih u dobi od 15 do 29 godina, što je gotovo 20 posto stanovništva. Do 2050. njihov broj trebao bi se smanjiti na 15,3 posto.

Studira ih tri miliona više nego 2000., a svake ih godine diplomira milion više. Broj studenata povećao se za 25 posto od 1998. do 2006. Broj studentica 23 posto je veći od broja studenata. Srednju školu završilo je više od 50 posto mladih Evropljana, a 29 posto ih ima više obrazovanje.

S druge strane, petina djece u EU je nepismena. Šest miliona mladih, svaki sedmi u dobi od 18. do 24. godine, završio je samo obvezno obrazovanje ili manje, a 14,8 posto mladih prerano napusti školovanje. Nezaposleno je više od trećine mladih u dobi od 15. do 24. godine.

Siromaštvo prijeti za 19 miliona djece u dobi do 17 godina, odnosno 20 posto mladih u dobi od 18. do 24. godine.

radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije