Evropska komisija podnosi tužbu protiv 25 članica EU

Radiosarajevo.ba
Evropska komisija podnosi tužbu protiv 25 članica EU

Evropska komisija optužila je 25 od 27 blokovskih zemalja za kršenje pravila o jačanju konkurencije na energetskom tržištu, poduzimajući time prve korake ka mogućoj sudskoj akciji.

Pokrenuta je tzv. prekršajna procedura zbog propusta u implementaciji drugog paketa evropskih zakona o unutarnjem energetskom tržištu, što podrazumijeva reforme provedene između 2004. i 2007. Godine, koje si imale za cilj otvaranje tržišta energije i gasa za više konkurencije.

Od svih zemalja samo su Malta i Kipar izuzete iz optužbe.

"U vrijeme ekonomske i finansijske krize jednostavno je neprihvatljivo da evropski potrošači i firme podnose teret bilo kakvog nezdravog funkcioniranja energetskog tržišta“, kazao je komesar za energiju EU Andris Piebalgs.

"Komisija je odlučila poduzeti neophodnu akciju kako bi osigurala da evropski potrošači mogu imati korist od stvarnog izbora, boljih cijena i povećane sigurnosti snabdijevanja , što samo otvoreno i konkurentno tržište može pružiti.“

Dvedeset pet predmetnih zemalja će dobiti formalne obavijesti o neusklađivanju sa propisima o električnoj energiji i gasu, a mnoge od njih su i 2006. godine primile upozorenja o sličnom pitanju.

Ključno narušavanje koje je Komisija identificirala uključuje nedostatak informacija od operatera gasnog i električnog sistema prijenosa kojim se opstruira pristup firmama za opskrbu mrežama. Također, uočena je ustrajnost na reguliranju cijena u korist velikih kupaca što predstavlja prepreku za pristup novih članova tržištu.

Ostala kršenja odnose se na odsustvo procedure „jednostavno i jeftino” za rješavanje sporova potrošača na nacionalnoj razini, koju Komisija vidi kao temeljnu pretpostavku energetskog tržišta u EU.

U međuvremenu, ministri okoliša su formalno odobrili 3. paket EU-reformi, koje imaju za cilj dodatnu liberalizaciju evropskog energetskog tržišta .

Zemlje članice Unije odobrile su prošle godine širi koncept trećeg paketa u namjeri da otklone ono što je Komisija imenovala „ozbiljnim nepravilnostima” na energetskom tržištu. U centru pažnje bio je prijedlog o „razdvajanju vlasništva ” koji forsira firme snabdjevače da prodaju njihova prijenosna sredstva.

Glasnik CePPEI/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije