EU Parlament usvojio prijedlog zakona o zabrani diskrimacije
Radiosarajevo.ba
Evropski parlament usvojio je u četvrtak, 2. aprila, prijedlog zakona o zabrani diskriminacije na temelju dobi, hendikepiranosti, spolne orijentacije i vjeroispovijesti u području obrazovanja, socijalne sigurnosti, zdravstvene zaštite i kupovine roba i usluga.
Evropski parlament usvojio je izvještaj sa 360 glasova za a 227 protiv. Parlament također vjeruje da direktiva treba pokrivati višestruke diskriminacije, na temelju dvije ili više osnova, kao i diskriminaciju od strane udruga. Međutim, zbog prevelikog tereta na malim preduzećima, oni bi trebali imati posebnu zaštitu, po uzoru na građansko pravo SAD-a. Bez utjecaja na bračno pravo, Direktiva neće kršit razdvajanje ovlasti između Evropske unije i njezinih država članica niti utječe na nacionalno zakonodavstvo o braku, porodici i zdravlju.
Prema direktivi, uznemiravanje, odnosno neželjeno ponašanje, koje se događa s učinkom povrede dostojanstva osoba i zastrašivanja, neprijateljstva, ponižavanja ili uvredljivog ponašanja – mora se smatrati oblikom diskriminacije. Direktiva je poboljšana i u pogledu osoba s invaliditetom.
"Uprkos očitim prednostima veće jednakosti u svim područjima društva, trebali su mjeseci teškog rada da se u Evropskom parlamentu osigura podrška za novi zakon", rekla je autorica izvještaja, holandska zastupnica Zelenih Kathalijne Buitenweg.
Mnogi zastupnici desnog centra bili su naime protiv prijedloga zakona smatrajući da će uzrokovati dodatna birokratska opterećenja.
Direktiva se odnosi na područja kao što su bankarstvo, saobraćaj i zdravstvo, no odnosi između privatnih osoba koji nisu komercijalni ili profesionalni nisu uključeni.
Evropska unija zabranila je od 2000. te oblike diskriminacije na radnom mjestu, no pravna zaštita u području javnih usluga, kupovine ili korištenja komercijalnih usluga nije bila predviđena.
Eurobarometar je pokazao da je 15% ljudi širom Evropske unije pretrpjelo diskriminaciju u zadnjih godinu dana.
Vijeće Evropske unije direktivu će razmotriti u drugoj polovici godine. Da bi stupila na snagu, moraju je prihvatiti sve države članice Evropske unije.
Europarl.europa.eu/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.