Umjesto spasa, u Crnoj Gori 1992. našli smrt

Radiosarajevo.ba
Umjesto spasa, u Crnoj Gori 1992. našli smrt
U Podgorici je počelo suđenje devetorici bivših pripadnika tamošnjeg MUP-a. Optuženi su za deportaciju 79 bosansko-hercegovačkih civila iz Crne Gore u BiH u proljeće 1992. godine. Deportovani su zatim ubrzo ubijeni.

Na optuženičkoj klupi su se našla tek četvorica optuženih bivših visokih funkcionera crnogorske policije. Oni se već deset mjeseci nalaze u Istražnom zatvoru Spuž, kod Podgorice.

Optuženima se stavlja na teret da su tokom maja 1992. godine, kršeći pravila međunarodnog prava, nezakonito preseljavali civilno stanovništvo, državljane Bosne i Hercegovine muslimanske i srpske nacionalnosti koji su imali status izbjeglice. To su, kako se navodi, činili izvršavajući naredbu tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Crne Gore, Pavla Bulatovića, koji je ubijen u Beogradu 2000. godine.

Državljanstvo Srbije štiti ostale optužene

U Srbiji se nalaze ostala petorica optuženih za izvršenje ovog zločina. Među njima je i bivši šef crnogorske tajne policije Boško Bojović. Svi oni imaju državljanstvo Republike Srbije i po ustavu te zemlje ne mogu biti isporučeni drugoj državi.


U istrazi o ovom zločinu svjedočio je i, tadašnji i sadašnji, crnogorski premijer Milo Đukanović. On je rekao da nije znao da se izbjeglice deportuju u ratom zahvaćenu Bosnu i Hercegovinu i to snagama Radovana Karadžića.


Napominjući da je ranije sa porodicama deportovanih postignut dogovor o finansijskom poravnanju, nakon što su one tužile državu Crnu Goru, predsjednik Crne Gore, Filip Vujanović, kaže da Crna Gora i na primjeru ovog slučaja „saopštava kako se suočava sa onim što je bila njena prošlost i pokazuje da je ono što se u prošlosti dešavalo ne želi da ima kao hipoteku za budućnost“.

Dokumentacija uništena, svjedok napadnut


Ali, brojne nevladine organizacije smatraju da je u čitav ovaj proces zvanična Podgorica ušla tek na pritisak domaće i međunarodne javnosti. Naime, već je poznato da je službena dokumentacija o tom zločinu uništena, a ključni svjedok deportacija, bivši policijski inspektor iz Herceg-Novog, Slobodan Pejović, je već deset puta napadnut. Pejović je optužio crnogorsku tajnu policiju da stoji iza tih napada i da planira njegovu likvidaciju, na što ona ne odgovara.


Pejović je čak rekao i da su izbjeglice ubijane na teritoriji Crne Gore i pozvao tužilaštvo da otvori istragu. „Muslimani su deportovani da bi kasnije bili ubijeni, a mislili su da će naći spas u Crnoj Gori. Što su našli? Smrt su našli! Oko 85 ih je ubijeno. Od 150, koliko ih je deportovano, njih šest ili sedam su preživjeli Golgotu“, dodao je bivši policijski inspektor.

Pejović nije pozvan na današnje suđenje. To će svakako biti urađeno tokom trajanja procesa, saopšteno je iz Višeg suda u Podgorici.

 
dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije