U Skupštini RS-a usvojen Zakon o referendumu

Radiosarajevo.ba
U Skupštini RS-a usvojen Zakon o referendumu

U Narodnoj skupštini RS-a večeras je usvojen Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi RS-a, koji je po hitnoj proceduri predložila Vlada RS-a.

Za zakon je glasala 46 poslanika, 16 je bilo protiv, a šest uzdržanih.

Raspravu o ovom zakonu, tokom jučerašnjeg i današnjeg zasjedanja, obilježile su oštre polemike i suprotstavljeni stavovi vladajućih i opozicionih stranaka.

Poslanici iz reda bošnjačkog naroda nisu jučer, ali ni danas, prisustvovali posebnom zasjedanju o ovoj tački, jer smatraju da je Zakon antiustavan i antidejtonski i ne žele da učestvuju u takvom djelovanju.

Uz zakon usvojeni su i amandmani SNSD-a.

Opozicione stranake, SDS, PDP i SRSRS, optužile su, tokom jučerašnje i današnje rasprave, vladajući SNSD da referendum ponovo koristi kao izborni trik, budući da on ne predviđa kada se i po kojem pitanju može zatražiti izjašnjavanje građana.

Poslanici SDS-a tražili su amandmanski da se u Zakon ugrade odredbe o obaveznom izjašnjavanju građana kod donošenja odluka o pristupanju BiH vojnim savezima, kao i kod ustavnih promjena, ali to nije prihvaćeno.

Vladajuće stranke smatraju da će, upravo zbog činjenice da u zakonu nema definiranih tih pitanja, on proći, ukoliko ne Vijeće naroda, odnosno Klub Bošnjaka, onda na Ustavnom sudu RS-a.

Ponovili su stav da taj akt nije antiustavan i antidejtonski, već da postoji potreba da RS zakonski regulira tu oblast.

Nakon usvajanja ovog zakona okonačno je posebno skupštinsko zasjedanje, tokom kojeg su usvojeni Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu RS-a, po hitnom postupku, kao i Nacrt zakona o garantnom fondu RS-a, piše Fena.

Amandmani SNSD-a: I pored Zakona, referendum ne mora biti raspisan

Jedan od amandmana SNSD-a, koji su večeras usvojeni u Narodnoj skupštini RS-a uz Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi u RS-u, predviđa da, bez obzira na postojanje Zakona, referendum ne mora da bude raspisan kako je to bilo predviđeno u prvobitnom prijedlogu zakona.

SNSD-ovim amandmanom referendum se predviđa kao mogućnost umjesto kao obaveza, kako je predviđeno zakonom, odnosno zakonska odredba prema kojoj se „referendum raspisuje radi prethodnog izjašnjavanja građana“ mijenja se odredbama da se referendum „može raspisati“.

Amandmani SNSD-a predviđaju i potrebu da se ovaj zakon uskladi sa Ustavom u dijelu koji se odnosi na to da građani mogu samo da iniciraju, ali nemaju pravo da predlažu promjene ustava.

SNSD je amandmanski predlažio i nove odredbe Zakona o referendumu i građanskoj incijativi koje se odnose na glasanje u Brčko Distriktu za one osobe koje se izjašnjavaju kao državljani RS-a.

Ove osobe mogu da glasaju na republičkom referendumu, ali republička komisija ne može provoditi radnje na pripremi referenduma niti imenovati komisiju za provođenje referenduma u Distriktu.

Zbog toga, smatra SNSD, ovo pitanje treba riješiti sporazumno s vlastima Distrikta, poštujući njegov status.

Vezano:
Nastavak rasprave o referendumu u Narodnoj skupštini RS

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije