'Milanovićeva posjeta Mostaru oživljava sjećanje na Tuđmana'

Radiosarajevo.ba
'Milanovićeva posjeta Mostaru oživljava sjećanje na Tuđmana'

Davor Gjenero, neovisni politički analitičar iz Zagreba, govori ekskluzivno za AA o učincima aktualnih protesta na budućnost BiH te učincima Milanovićeve posjete Mostaru na odnos dviju država. Gjenero kritizira Milanovićev posjet Mostaru koji, kaže, oživljava sjećanje na Tuđmanovu politiku prema BiH, te ostavlja otvorenim pitanje eskalacije sukoba na međunacionalni nivo, javio je dopisnik Anadolu Agency.

"U Hrvatskoj bi političari morali voditi računa da Hrvatska ima, uvjetno rečeno, nečistu savjest prema BiH zbog, nažalost, sudjelovanja u agresiji na BiH. To sudjelovanje nikada nije državno formalizirano, no činjenica je da je agresija bila vođena iz tadašnjeg političkog vrha, što je bilo izuzetno štetno za održivost BiH i dugoročne odnose dviju država", kaže Gjenero kojemu se činilo se da je to poglavlje jednom zasvagda zaključeno stavom predsjednika Mesića koji je danas uglavnom prihvaćen u svim relevantnim političkim strankama i opcijama; to je poruka Hrvatima u BiH da je BiH njihova država i da svoje političke probleme moraju rješavati dijalogom unutar BiH, u kojoj je isključena opcija sa trećim entitetom i koja podrazumijeva održivost i jedinstvo BiH kao važan dio regionalnih političkih interesa Hrvatske.

"U takvim okolnostima je potpuno nevjerojatno da predsjednik Hrvatske vlade odlazi u trenutku krize u BiH da uspostavlja komunikaciju sa tamošnjem funkcionerima, a da se pritom ne obraća Sarajevu, nego Mostaru. To uvijek u Sarajevu mora izazvati nelagodu, uvjerenje i bojazan da se radi o reviziji politike i vraćanju dijela hrvatske politike na nesretnu epizodu iz Tuđmanova vremena", tvrdi Gjenero i naglašava kako je pritom dodatno neugodno što tom posjetom premijer pokušava ojačati poziciju nekih aktera koji su ozbiljno kompromitirani u BiH i čija je politička uloga vrlo upitna i 'skor' djelovanja štetan:

"Pritom mislim na Bevandu koji je sumnjičen za ozbiljnu korupciju, i Čovića koji ima 'skor' političara bez demokratskog 'backgrounda'."

"Dio političkih analitičara tvrdi da su protesti bili usmjereni prije svega prema kantonalnoj razini vlasti, a da je istovremeno među projektima moguće preuređenje federacije i projekt zadržavanja entitetskog karaktera", zaključuje Gjenero.

"Budući da su Hrvati u manjinskoj poziciji brojem, u tom se kontekstu boje majorizacije i gubitka svojih institucija, a činjenica već ionako član predsjedništva države iz hrvatskih redova izabran bez političkog pristanka bh. Hrvata samo zaoštrava i komplicira situaciju u ovom slučaju", naglašava Gjenero i dodaje da se BiH mora reformirati i da ovakva kakva je danas nije održiva država:

"U BiH se moraju uspostaviti jeftinije, održive institucije koje će biti podvrgnute demokratskoj kontroli. Protesti su uvod u ukidanje kantonalne razine, a 'tajming' protesta u izbornoj godini do neke mjere sračunat."

"Svi su očekivali da će kao prvi efekt pristupanja u EU, Hrvatska nuditi politička rješenja za BiH ili barem pokušati olakšati dijalog među dvama entitetima i trima konstitutivnim narodima. Kao što znate, prošlo je osam mjeseci hrvatskog članstva, tek sad je bila najavljena prva hrvatska inicijativa koja još uvijek nije u punoj mjeri definirana niti osmišljena", analizira Gjenero i pojašnjava da je okvir te inicijative određivanje svojevrsne europske perspektive za BiH, prije svega kroz stvaranje regionalnog paketa.

Na pitanje postoji li bojazan od eskalacije nereda u međuetnički sukob koji bi vodio do građanskog rata, Gjenero odgovara:

"U situaciji u BiH gdje je sav puk doveden u izrazito nepravednu poziciju, a bošnjačka se zajednica osjeća u velikoj mjeri, meni se čini s pravom, dodatno duboko deprimirana, jer Europa je činila brojne greške u odnosu prema BiH, posebno Bošnjacima koji su bili glavne žrtve rata u BiH. U takvim uvjetima je moguća i pojava populističkih manipulatora koji nuđenjem 'jednostavnih', prijekih rješenja mogli zavesti narod pretvoren u masu koja za razliku od pojedinca na prosuđuje racionalno", predviđa Gjenero i dodaje da je u ovim okolnostima svašta moguće, kako se može dogoditi da se netko u BiH počne poigravati i nacionalnim osjećajima i egzistencijalnim strahom koji u ljudima postoji.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije