DW: Da li je BiH spremna za članstvo u NATO-u?
Radiosarajevo.ba
Foto: Getty
Uoči današnje (27.11.) posjete Sarajevu generalni sekretar NATO-a Anders Fogh Rasmussen nije precizirao kada će BiH i Crna Gora dobiti poziv za MAP. Zvaničnici BiH poziv očekuju krajem ove ili početkom sljedeće godine.
Uoči posjete generalnog sekretara NATO-a Sarajevu, ministar odbrane BiH Selmo Cikotić ocijenio je da se Bosna i Hercegovina "stabilno kreće ka NATO-u". "U odnosu na rezultate koje je BiH postigla tokom ove godine, imamo čvrste razloge da vjerujemo da ćemo do kraja ove ili početkom naredne godine biti primljeni u MAP (Akcioni plan za članstvo u NATO) i nakon toga možemo očekivati poziv za punopravno članstvo koje bi, u odnosu na postojeću dinamiku moglo uslijediti u narednih godinu ili dvije iza toga", kazao je ministar Cikotić.
MAP je završni i ključni stadij kretanja kroz "Partnerstvo za mir". Akcioni plan usmjerava procese u državi, u ovom slučaju BiH, kako bi bila sposobna doprinijeti vrijednostima Saveza. Od BiH i drugih država u ovom procesu očekuje se da riješe sva međunarodna, etnička ili teritorijalna pitanja te da poštuju ljudska prava i promoviraju stabilnost.
Strah u Republici Srpskoj
Poznato je da je podrška priključenju BiH NATO-u slabija u entitetu Republika Srpska nego u Federaciji BiH. Razloge pojašnjava Miloš Šolaja iz banjalučkog Centra za međunarodne studije. Mnogi stanovnici RS-a, a time i predstavnici u vlasti, smatraju da bi se možda sa ulaskom BiH u NATO sa političke karte BiH izbrisala Republika Srpska", kaže Šolaja.
73 posto anketiranih u BiH podržava ulazak ove zemlje u NATO. Od 27 posto ispitanih koji se tome protive, oko 70 posto je iz Republike Srpske. Među onima koji u ovom entitetu podržavaju prijem BiH u NATO je i bivši zamjenik ministra odbrane Igor Crnadak, član Partije demokratskog progresa.
Argumenti za ulazak u NATO
"BiH je zemlja koja praktično generacijama nije prolazila bez barem jednog rata u svakoj generaciji. Sa ulaskom u euratlantske strukture stavlja tačku na ratove, i ako nećemo imati rat u narednih 100 ili 200 godina, mislim da je to jak argument za ulazak u NATO", rekao je Crnadak.
Uoči posjete BiH, generalni sekretar NATO-a, Anders Fogh Rasmussen, kazao je da je posvećenost Alijanse politici otvorenih vrata neupitna, ali nije precizirao kada će Bosna i Hercegovina i Crna Gora dobiti poziv za MAP. O zahtjevu ovih država odlučivat će se na ministarskom sastanku NATO-a sljedeće sedmice u Bruxellesu.
dw-world.de/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.