DW: BiH nije zanimljiva Evropi

Radiosarajevo.ba
DW: BiH nije zanimljiva Evropi

Međunarodna zajednica nije koristila bonska ovlašćenja, jer se vremenom planirala povući iz zemlje, a politiku je prepustila domaćoj eliti. To je mišljenje Bode Webera, međunarodnog eksperta za balkan. On navodi da su posljednji, propali Butmirski pregovori, dokaz su da se u zemlji politički i dalje ništa ne mijenja.

„Balkan više nije na top listi svjetskih političkih problema. Kada su Sjedinjene Države rješavanje krize na Balkanu prepustile Evropskoj uniji, Evropljani su izabrali pogrešan koncept. Taj koncept ”evropske integracije Balkana”, do sada bar, nije urodio plodom, tvrdi Weber. ”To nije neka namjerna politika Evrospke unije, a nije ni namjerno izazivanje krize. Ispostavilo se da ponuda evrospke integracije i članstvo u EU nije dovoljno u tim specifičnim okolnostima da riješi problem etničkih konflikata i zaostale demokratske transformacije.”

Pat pozicija

„Niti povjerenik EU za proširenje Oli Rehn, a ni visoki predstavnik za vanjsku politiku i sigurnost Javijer Solana, u Briselu nisu zagovarali vođenje odlučnije politike u Bosni i Herecegovini. Jedna grupa zemalja u Evropskoj uniji, predvođena Švedskom, zagovarala je mekši politički pristup, koji je vremenom trebalo da rezultira zatvaranjem kancelarije visokog predstavnika.

Dok su se Velika Britanija, Holandija i Belgija protivile ovom pristupu, većina zemalja pri Uniji nije pokazivala nikakav interes“, ocjenjuje Weber. ”Imate na jednoj strani situaciju gdje je Evropska unija podijeljena, a u isto vrijeme niko u ovom trenutku ne bi se htio više angažovati, čak i oni koji misle da je to potrebno. Dakle, sada imamo pat poziciju, što je sa jedne strane i dobro, jer je ta mekana strana propala konačno poslije Butmira.”

Evropska unija mora ponovo pokazati interes za situaciju u Bosni i Hercegovini. U saradnji sa Sjedinjenim Državama treba da pronađeno institucionalno rješenje i dugoročni plan kojim bi svaka odluka domaćih političara, koja bi eventualno vodila ka eskalaciji ili raspadu zemlje, bila onemogućena, kaže stručnjak za Balkan.

I Njemačka odgovorna za stanje u BiH


„Njemačka ima odgovornost prema Bosni i Hercegovini jer je za visokog predstavnika kandidovala Christiana Schwarz-Schillinga koji je u Bosni doživio debakl i izgubio ugled. Zato sada treba da preuzme inicijativu i ubijedi Francusku da podrži tvrđu političku liniju prema Bosni i Hercegovini“, smatra Weber.

”Plašim se da, pošto kreće izborna kampanja, do formiranja nove vlasti u proljeće 2011. u Bosni i Hercegovini, u narednih godinu i po, nećemo imati nikakve mogućnosti da napravimo pomak, a sigurno ćemo imati eskalaciju nacionalističke retorike u toku izborne kampanje.”

Weber ocjenjuje da su nacionalističke snage danas manje u odnosu na prethodne godine. Grešku je opet, kaže, napravila Evrospka unija koja je svojom politikom pojedincima ostavila vakum političke moći. „Nisu stvorene državne institucije koje bi mogle da spriječe nasilne konflikte, pa tako svaki banalni, lokalni konflikt može da preraste u regionalni etnički konflikt“, poručuje Weber.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije