Drugi masakr na Markalama: Sjećanje na pogibiju Sarajlija

Radiosarajevo.ba
Drugi masakr na Markalama: Sjećanje na pogibiju Sarajlija

Centralna gradska pijaca je za vrijeme opsade Sarajeva predstavljala jednu od rijetkih lokacija gdje je moguće nabaviti hranu. Tako su i tog 28. augusta 1995. Markale bile mjesto koje je mnogima značilo opstanak. U 11 sati začulo se pet snažnih detonacija. Markale su doživjele svoju drugu apokalipsu.

Prije tačno 19 godina, na sjevernom ulazu u Gradsku tržnicu u Sarajevu desio se masakr u kojem je od eksplozije minobacačke granate ispaljene iz pravca Trebevića ubijeno 43 Sarajlija. U masakru je teško ranjeno još 84 građana Sarajeva.

Masakr na Markalama se pamti kao jedan od najtežih zločina počinjenih nad građanima u opkoljenom Sarajevu.

Nakon tog napada, uslijedila je prva vojna intervencija združenih NATO snaga u historiji ovog vojnog saveza.

Istraga masakra od strane Ujedinjenih naroda je vođena u tajnosti, što je izazvalo špekulacije u medijima o nemogućnosti utvrđivanja lokacije sa koje su granate ispaljene. Mediji koji su bili pod kontrolom tadašnjeg predjsednika Republike Srpske Radovana Karadžića tvrdile su da granate nisu ispaljene sa srpskih položaja.

Tužilaštvo je na suđenju Karadžiću, u sudnici prikazalo i video snimak, napravljen neposredno poslije eksplozije na Markalama 28. augusta 1995. Britanski stručnjak je potvrdio da takav masakr može pričiniti i samo jedna minobacačka granata, kako je utvrđeno i u istragama koje je proučio. U svom ekspertskom izvještaju Higgs je napomenuo da ispaljivanje pojediničanih minobacačkih projektila na Markale i na druge slične lokacije nije imalo vojnu svrhu. Ispaljivanje samo po jedne granate na mjesta koja nisu vojni ciljevi, po njegovom iskustvu iz britanske vojske, služi samo za terorisanje i zastrašivanje civilnog stanovništva.

Tog tragičnog dana ubijeni su: Omer Ajanović, Hidajet Alić, Salko Alić, Zeno Bašević, Husein Baktašević, Sevda Brkan-Kruščica, Vera Brutus-Đukić, Halida Cepić, Paša Crnčalo, Mejra Cocalić, Razija Čolić, Esad Čoranbegić, Dario Dlouhi, Salko Duraković, Alija Dževlan, Najla Fazlić, Rijad Garbo, Ibrahim Hajvaz, Meho Herceglić, Jasmina Hodžić, Hajrudin Hozo, Jusuf Hašimbegović, Adnan Ibrahimagić, Ilija Karanović, Mesudija Kerović, Vehid Komar, Muhamed Kukić, Mirsad Kovačević, Hašim Kurtović, Ismet Klarić, Masija Lončar, Osman Mahmutović, Senad Muratović, Goran Poturković, Blaženka Smoljan, Hamid Smajlhodžić, Hajro Šatrović, Samir Topuzović, Hamza Tunović Ajdin Vukotić, Sabaheta Vukotić, Meho Zećo i Narima Žiga.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije