Bezvizni režim u junu, reforma ustava nakon izbora

Radiosarajevo.ba
Bezvizni režim u junu, reforma ustava nakon izbora
Steinberg i Moratinos jučer su razgovarali s Inzkom (Foto: Getty)

 
 
Zamjenik američkog državnog sekretara James Steinberg i španski šef diplomatije u srijedu su u Sarajevu održali odvojene sastanku sa bh.stranačkim liderima. Cilj posjete i susreta bila je reforma Ustava Bosne i Hercegovine, kao i deblokada opšteg političkog napretka zemlje na putu ka EU i NATO-u.

Nakon susreta sa Jamesom Steinbergom i Miguelom Moratinosom, predsjednik SNSD-a Milorad Dodik kazao je da je „sastanak bio dobar i konstruktivan“, te da je naglašen interes SAD-a i EU da podrže BiH na njenom euroatlantskom putu.

Dodik: Bezvizni režim u junu


"Steinbergu i Moratinosu sam ponovio stav SNSD-a da je potrebno hitno sjesti i donijeti odluku u dijelu koji se odnosi na etnička obilježja kandidata koja bismo preveli na brojčano obilježje", kazao je Dodik.

On smatra da je to moguće odmah riješiti i tako uskladiti odluku suda s Ustavom BiH. Novinarima je kazao da je dobio uvjeravanje da će BiH ipak u junu dobiti bezvizni režim.

Sa Steinbergom i Moratinosom razgovarao je i o učešću jedinica OSBiH u misiji u Afganistanu.

"Ponovio sam da mi nismo protiv slanja vojnika u Afganistan, ali jesmo itekako protiv toga da oni budu u sastavu turskog kontingenta imajući u vidu jednostrano navijačko raspoloženje Turske kada je u pitanju BiH", obrazložio je Dodik.

Komentirajući svoje izjave o mirnom razdruživanju Dodik je ponovio da stoji iza toga, ali samu u slučaju da se pokuša ukinuti ili umanjiti RS.

"BiH u dejtonskom kapacitetu i njena cjelovitost za nas nije sporna, sporno je ono što oduzima nadležnosti RS-a", kazao je Dodik te dodao da se pridržavanjem Dejtona RS sve više udaljava od mogućnosti otcjepljenja.

Tihić: Nemamo lidere za razgovor


Da će Bosna i Hercegovina dobiti bezvizni režim u junu, kazao je i Sulejman Tihić, predsjednik SDA, nakon susreta sa Moratinosom i Steinbergom.

U razgovoru s njima Tihić je istakao da smatra da ovo nije dobro vrijeme da se razgovara o ustavnim promjenama.

"Svjedoci smo 2006. godine i činjenice da oni koji su potpisali aprilski paket, a koji su imali hrabrost da prave kompromise, nisu dobili izbore. Dobili smo takve opcije koje u posljednje četiri godine nisu ništa uradile", pojasnio je Tihić.

Predsjednik SDA istakao je da BiH ima lidere koji su pokazali da nisu spremni da prave kompromise.

"Zašto onda sada s njima nešto raditi. Sačekajmo izbore 2010. pa da onda oni koji dobiju legitimitet sjednu i razgovaraju", kazao je Tihić. Ipak, neke pozitivne stvari u BiH moguće je uraditi i prije izbora.

"Naprimjer, popis stanovništva, preostala pitanja u vezi s Brčko Distriktom i pitanje državne i vojne imovine", pojasnio je Tihić, prenosi Fena.

Čović: Promjene ustava nakon izbora

Predsjednik HDZ-a Dragan Čović rekao je nakon sastanka sa zvaničnicima EU i SAD da nije bilo razgovora o deklaraciji ali je načelno dogovoren sastanak 2. juna u Sarajevu na kome će biti riječi o budućnosti zapadnog Balkana, prenosi Srna.

"Razgovarali smo o stanju u BiH i šta bi moglo biti urađeno u narednih šest mjeseci izborne kampanje da ovo predizborno vrijeme ne bi vilo izgubljeno", rekao je Čović.

On je najavio da će HDZ imati afirmativnu izbornu kampanju i da će graditi pozitivnu klimu, bez vrijeđanja bilo koga po bilo kom osnovu.

"Tražili smo i dobili apsolutnu podršku da odmah nakon izbora, u periodu od četiri do šest mjeseci, dođe do promjene ustava, da i oni u javnosti stvaraju klimu i prenose jasan stav da u BiH više nemamo vremena za kalkulisanje oko ustava jer ne možemo o tome pričati i narednih 10 godina", naglasio je Čović.

Odgovarajući na pitanje o izjavi lidera SNSD-a Milorada Dodika da u BiH treba razmišljati i o mogućnosti mirnog razdruživanja, Čović je rekao da svako ima pravo da u izborno vrijeme iznese svoje vizije i poglede na BiH i da je sve to u funkciji političke kampanje.

Lagumdžija zadovoljan sastankom


Sa zamjenikom američkog državnog sekretara i španskim ministrom vanjskih poslova sastao se i lider SDP-a Zlatko Lagumdžija. On je iskazao zadovoljstvo sastankom i činjenicom da su EU i SAD zainteresirani za napredak Bosne i Hercegovine na putu ka EU i NATO-u.

"Stav SDP-a o deklaraciji je odranije poznat", prokomentirao je Lagumdžija te dodao da očekuje da će početkom juna Sarajevo biti domaćin skupa, svojevrsnog nastavka razgovora iz Soluna i Zagreba kada je EU imala 15 članica. Tada je, pojasnio je Lagumdžija, jasno rečeno da je moguće da do 2007. EU ima 27 članica.

Steinberg i Moratinos, kazao je opredijeljeni su za nastavak pružanja podrške BiH, ali o sudbini ove zemlje odlučivat će se na jedinom legalnom referendumu 3. oktobra 2010. godine. "Svi oni koji pričaju o otcjepljenima, zaslužili su da odu 3. oktobra", kazao je Lagumdžija, prenosi Fena.

Ljubić: Neophodan novi Ustav

Da bi BiH bila funkcionalna i sposobna da ispuni sve reforme neophodne za pristup EU i NATO-u mi moramo donijeti novi ustav, kazao je novinarima nakon susreta s Jamesom Steinbergom i Miguelom Moratinosom predsjednik HDZ 1990 Božo Ljubić.

Predstavnicima američke i administracije EU Ljubić je uručio deklaraciju s amandmanima za koje smatra da moraju biti ugrađeni da bi ustavna reforma bila potpuna.

"Reforma će biti potpuna samo onda kada dobijemo novi ustav s novom teritorijalnom i administrativnom organizacijom", smatra Ljubić.

BiH kakva je danas, mišljenja je predsjednik HDZ 1990, je nefunkcionalna i nestabilna prvenstveno zbog neravnopravnog položaja njenih konstitutivnih naroda.

"Da budem konkretan pozicija hrvatskog naroda je neravnopravna na svim razinama", pojasnio je Ljubić. Teritorijalna reorganizacija, kazao je Ljubić, značila bi potpuno transformaciju oba entiteta.

"Mislim da je to neophodno uraditi. Prije izbora je nemoguće ali nakon njih je i potrebno i realno", ustvrdio je Ljubić.

Razgovori uspješni - smatraju Moratinos i Steinberg

Govoreći na konferenciji za novinare na kraju posjete, ministar Moratinos, čija zemlja predsjedava Evropskom unijom, najavio je da će podnijeti pozitivan izvještaj članovima Vijeća Evropske unije i visokoj predstavnici Evropske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton o rezultatima ove posjete.

Moratinos je rekao da se vraća s više nade i povjerenja za budućnost BiH i poručio je da je EU spremna da krene dalje s pitanjima koja građani BiH očekuju od nje.

Šef španske diplomatije je, međutim, upozorio da nakon oktobarskih izbora novi lideri moraju donijeti važne odluke o tome kako se prilagoditi evropskim zahtjevima.

Kada su u pitanju razgovori sa stranačkim liderima, ocijenio je da je kod svih sagovornika postojala dobra volja i konstruktivan pristup, što je temelj za
euroatlantski put koji žele svi građani BiH.

Zamjenik državnog sekretara SAD-a Steinberg je naglasio da je snažno partnerstvo EU-a i SAD-a prisutno u mnogim izazovima, ali da nigdje nije jasnije nego u BiH. Naveo je da je tokom dvodnevnih razgovora akcent stavljen na tri tačke.

Prva je da, iako će uskoro izbori, ima vremena da se donesu neke važne odluke s kojima se suočava zemlja kako bi se poslala poruka da lideri ove zemlje mogu donositi važne iako ponekad teške odluke koje će demonstrirati njihovu sposobnost da preuzimaju odgovornost koja se podrazumijeva za članstvo u EU i NATO-u.

Zatim, dok se ulazi u predizbornu sezonu, važno je poslati snažan signal da treba imati na umu da je pozitivan, konstruktivan pristup ono što je potrebno za stvaranje okruženja koje će omogućiti BiH da krene naprijed u budućnosti.

I na kraju, da nakon izbora izabrani lideri trebaju biti u mogućnosti da donose potrebne odluke koje su potrebne za tu budućnost, naveo je Steinberg.

"Sve ove stvari su moguće, a mi smo ohrabreni konstruktivnim pristupom svih lidera. Nemamo iluzija o tome koliko su ta pitanja teška, da neće biti riješena preko noći, ni SAD, NATO ili EU ne očekuju da će biti riješena preko noći. Ima dosta teških barijera i prepreka koje treba savladati. Ali važno na tom putu demonstrirati dobru volju i spremnost na saradnju na rješavanju pitanja koja brinu sve segmente ovog društva", kazao je Steinberg.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije