2012. u BiH: Godina šestorke, a ne Evrope

Radiosarajevo.ba
2012. u BiH: Godina šestorke, a ne Evrope

Ove je sedmice, u irskom parlamentu – u organizaciji Odbora za evropske poslove, održana rasprava o Bosni i Hercegovini na kojoj su učestvovale ambasadorica Ureda Vijeća Evrope za Bosnu I Hercegovinu Mary Ann Hennessey i Tija Memišević iz Evropskog istraživačkog centra.

Cilj je bio predstaviti situaciju u našoj zemlji: naime, Irska uskoro preuzima predsjedavanje Evropskom unijom.

Hennessey je prisutnim delegatima govorila o tome kako, ni deset godina nakon ulaska u Vijeće Evrope, naša zemlja nije ispunila tri najvažnije pristupne obaveze: prvo, osigurati kompatibilnost svih zakona, a pogotovo Ustava sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, zatim, osigurati nezavisnost i učinkovitost pravosuđa te, kao treću obavezu, nastaviti reformu obrazovanja i okončati segregaciju i diskriminaciju u obrazovnom sistemu na temelju etničkog porijekla.

Podvlačeći kako se 2010. činilo da oktobarski izbori donose promjene, znakove modernizacije i evropeizaciju biračkog tijela – prvi put nakon rata etničke nacionalističke stranke nisu osvojile značajan broj glasova – Hennessey je istakla: „No, stari duhovi nacionalizma, kolektivizma, kronizma, korupcije i propagande su uzvratili, i to jako.“


Tija Memišević

Potom je Hennessey napravila presjek političkih događanja uz komentar kako, iako je 2012. najavljena kao „evropska godina u BiH“, bila je ovo godina „šestorke – šestorice političkih lidera“. Upozorila je da zbog silnih prevrata u vlasti, sada imamo manje od dvije godine – prije sljedećih općih izbora - da provedemo presudu u slučaju Sejdić-Finci kako bi izbjegli štetne posljedice po članstvo BiH u VE. Međutim, Hennessey je rekla da je optimistična po pitanju budućnosti za BiH, te je predložila međunarodnoj zajednici da igra pozitivniju i konstruktivniju ulogu: „Irska tu može biti lider, zbog svog iskustva prevladavanja sukoba kroz politički kompromis, te iskustva opsežnih privrednih i socijalnih reformi.“

„Bh. političari i građani bit će osjetljivi na lekcije irskog uspjeha“, ocijenila je ona i nastavila:

Ako 2013. može biti godina reformi u BiH - od ustavne reforme, institucionalne reforme, pravosuđa, lokalne samouprave, parlamentarne odgovornosti…2014. bi mogla biti evropska godina za BiH. Da zaključimo, sada je vrijeme da zajedno radimo kako bi se osiguralo da BiH ne bude propala država i da talentirani mladi ljudi dobiju priliku da odvedu svoju zemlju u EU.“

Ispred civilnog društva BiH, prisutnima se obratila Tija Memišević  koja je, između ostalog (otvoreno) govorila o „groznoj situaciji u BiH“, te je pozdravila raspravu kao „mogućnost zapošljavanja više podrške za građane Bosne i Hercegovine i njihovu jasnu želju za EU budućnost“. Također, delegatima Irske obratio se i Kurt Bassuener iz Demokratskog političkog vijeća.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije