Bez pomaka u novoj migracionoj politici EU
Radiosarajevo.ba
Češko predsjedništvo Evropske unije saopštilo je da je trenutno nerealno očekivati dogovor o podjeli tereta među zemljama članicama u pitanju ilegalnih imigranata.
Bez podjele tereta do daljnjeg
Ministri su na sastanku u Luksemburgu raspravljali o tome kako riješiti problem sve većeg broja imigranata koji dolaze s Mediterana, posebno u Italiju i Maltu.
„Neki ministri kažu da bi rado prihvatili obvezni sistem. S druge strane, druge zemlje s tim imaju problema“, rekao je na konferenciji za novinare nakon sastanka ministara unutarnjih poslova EU u četvrtak u Luksemburgu češki ministar Martin Pecina, a prenosi briselski portal „EUobserver“.
„Vjerovatno će biti dogovorena određena pomoć na dobrovoljnoj bazi“, rekao je, dodajući da su velike zemlje članice već kazale da mogu dati neku vrstu pomoći.
Libija kao italijansko rješenje
Italija, izložena kritikama zbog svog novog zakona o ilegalnim imigrantima po kojem vraća u Libiju ljude uhvaćene na moru a da im ne pruža mogućnost da zatraže azil, pozvala je na podjelu tereta među zemljama članicama.
Italijanski ministar unutarnjih poslova Roberto Maroni kazao je prije sastanka da su prijedlozi koje je nedavno dala Evropska komisija „zanimljivi ali nedovoljni“.
„Zatražili smo da podjela tereta bude obavezna, a prijedlog predviđa sistem na dobrovoljnoj osnovi znači oni koji ne žele ne moraju prihvatiti izbjeglice“, kazao je Maroni novinarima.
U intervjuu listu „Financial Times“ od četvrtka, i malteški je premijer Lawrence Gonzi ponovno pozvao na veću pomoć Evropske unije.
Neodlučnost zapadnih članica EU
I dok južne zemlje članice, uključujući i Kipar i Grčku, pokušavaju dobiti pomoć, sjeverne zemlje oklijevaju.
„Ne postoji brzo rješenje problema na južnoj morskoj granici i na Sredozemlju kao takvom: moramo djelovati s dugoročnim ciljevima, moramo uspostaviti dobru saradnju s tranzitnim i matičnim zemljama', rekao je švedski ministar unutarnjih poslova Tobias Billstrom.
Njegov njemački kolega Wolfgang Schaeuble kazao je da se situacija neće promijeniti tako dugo dok ostaje glavni uzrok migracija, siromaštvo.
„Ne možemo riješiti problem siromaštva dovodeći ih u Evropu“, kazao je.
Diplomati ocjenjuju da rasprave o novim evropskim pravilima o migraciji i azilu neće dovesti tako brzo do konkretnih rezultata. Ništa, kako izgleda, neće uskoro dobiti konačno zeleno svjetlo, te se čini da evropska politika azila neće biti revidirana prije 2012.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.