Voda mora poskupjeti, pa makar je i ne bilo
Jučer najavljenog poskupljenja vode i grijanja u Sarajevu ipak neće biti. No, Vlada Kantona
Sarajevo u odluci o povlačenju odluke nije precizirala dokad, i kada će doći do
novih korekcija cijena.
Cijena vode sigurno će u narednim mjesecima porasti, ma koliko se građani veselili današnjem potezu Vlade.
Ipak, ono što najviše zabrinjava, ali i ljuti, jeste da je snabdijevanje vodom u Sarajevu posljednjih mjeseci potpuno nekvalitetno i jedva zadovoljava osnovne potrebe.
Poslije 00:00 sati svakog dana u cijelom gradu se obara pritisak. Neki građani obaranje pritiska i ne primijete, ali u stambenim zgradama koje nemaju hidrofleks postrojenja poslije 00:00 uopšte nema vode.
Štaviše, u takvim zgradama je pritisak vode tokom cijelog dana jako slab. U Vodovodu su nam rekli da je stanje takvo ne samo zbog nedostatka hidrofleks postrojenja nego i zbog izvorišta Mošćanice, koja je skoro pa presušila.
U ovom javnom preduzeću ipak smatraju da je neophodno povećanje cijena vode, kako bi se sanirala i unaprijedila kompletna vodovodna mreža
„Dosadašnjim
odnosom prema cijeni vode učinjena je velika šteta Preduzeću, ali i društvu u cjelini,
jer provodeći politiku 'zaštite standarda' a ne kompenzirajući ova sredstva na
drugi način, stvarane su realne pretpostavke da uredno vodosnabdijevanje
postaje već problemom ovog Grada.
Poslovanje u postojećim uslovima nije ni približno stanju koje bi se moglo
označiti normalnim, ali Preduzeće poduzima sve raspoložive mjere da potrošači
to što manje osjete“, kažu u Vodovodu.
O ovome smo pisali opširnije nedavno
Dodaju da je, uopšte, vodosnabdijevanje u Sarajevu danas jako loše „zato što preko 30 godina vlasti pitanje cijena komunalnih usluga tretiraju kao socijalnu kategoriju, ali pri tome ne poštuju Zakon koji im daje za pravo da se tako ponašaju ali ih i obavezuje da nadoknade sredstva do razlike u prihodu koji bi se ostvario sa stvarnom cijenom“, kazala nam je direktorica Sektora vodovoda u Vodovodu i Kanalizaciji Muamera Srna.
Ona dodaje da imaju spremne projekte sanacije sistema na višegodišnje periode, te da također imaju razvojne faktore, ali – nema novca.
Novac bi se, kako je kazano u jučerašnjem obrazloženju poskupljenja, mogao dobiti od Evropske banke za obnovu i razvoj, koja kredite uvjetuje povećanjem cijena vode.
Dakle, voda mora
poskupjeti. Koliko i kada, znat će se. Dotada ćemo biti bez vode poslije ponoći
i koristiti vodu pod pritiskom ravnom saharskom izvoru vode.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.