Uspjeh u pravilnom upravljanju otpadom u Sarajevu zavisi od spremnosti građana da se aktivno uključe
Kako bi se unaprijedila infrastruktura i prakse upravljanja otpadom u Kantonu Sarajevo je u proteklom periodu postavljeno 275 zelenih otoka, tačnije seta od tri kontejnera koji će donijeti dalekosežne prednosti za život u gradu, okoliš i održivu ekonomiju.
Tokom trajanja projekta Efikasan sistem upravljanja otpadom u Kantonu Sarajevo, tim stručnjaka i partnera angažovanih na projektu uspješno je implementirao niz aktivnosti s ciljem unapređenja sistema upravljanja otpadom u Sarajevu. Neki od ključnih rezultata projekta uključuju modernizaciju infrastrukture, što će rezultirati smanjenjem negativnog uticaja otpada na okolinu, edukacija i osnažanje zajednice, gdje su promovisane prakse smanjenje otpada i recikliranja, kao i saradnja s lokalnim zajednicama, što će donijeti boljem angažovanju svih relevantnih aktera.
"Pohvaljujem napredak koji je ovaj projekat ostvario ka zelenijem načinu života, prihvatljivijem za okoliš. Također, veoma sam zahvalan na podršci Vlade Republike Češke u izgradnji cirkularne ekonomije u BiH, međutim ne smijemo stati ovdje. Kao mlada osoba smatram da mi mladi moramo biti katalizatori promjena, jer naša okolina ne može podnijeti više zlostavljanja. I mi to možemo – pokazalo se kada smo prikupili više od 17.000 komada otpada u samo nekoliko dana. Zagovarajući i ustrajući zajedno možemo biti generacija koja konačno postaje čuvar čistije i održive budućnosti", izjavio je Samir Arnautović, mendžer projekta u “People in Need”.
Projekat je implementirala međunarodna organizacija "People in Need" u partnerstvu sa KJKP RAD d.o.o. Sarajevo i Dekonta, a uz finansijsku podršku Vlade Republike Češke vrijednu 2,6 miliona KM.
"Sarajevo je veoma lijep grad i jasna je ljubav građana prema ovom gradu. Ipak, ponekad je potrebno i iskustvo poput našeg da bi bio uspostavljen neki sistem. Zato smo se odlučili da krenemo sa realizacijom ovog projekta. Problemom upravljanja otpadom se bore svi veći gradovi. Nije lako pronaći idealno rješenje, pratiti stalne inovacije, ali potrebno je napraviti taj prvi i najteži korak. Svi zajedno moramo doprinijeti da Sarajevo bude čist i lijep grad, a to znači da moramo biti svjesni da uspjeh u pravilnom upravljanju otpadom u Sarajevu zavisi od spremnosti građana da se aktivno uključe.
To proizlazi sa jedne strane iz svijesti građana o važnosti pravilnog razdvajanja otpada već u domaćinstvu i njegovih praktičnih rezultata, a s druge strane od kvaliteta i efikasnosti uspostavljenog sistema upravljanja otpadom. Nadamo se da smo kroz intenzivnu saradnju čeških eksperata i ovom raspodjelom kontejnera za odvojeni otpad inspirisali kako građane Sarajeva, tako i zaposlenike KJKP RAD, da misle i na buduće generacije i kakvo okruženje im ostavljaju u naslijeđe", ističe Štěpán Šantrůček, šef Odjela za razvojnu saradnju pri Ambasadi Republike Češke u Bosni i Hercegovini.
Zahvaljujući podršci Vlade Republike Češke u Sarajevo je za odvojeno prikupljanje reciklažnog otpada dopremljeno 770 kontejnera, 4.800 kanti i 1.848 kompostera za organski otpad. Građani i građanke u svom domaćinstvu svakodnevno provode praksu odvojenog prikupljanja otpada.
"U odnosnu na prikupljenje količine za maj, juni i juli mjesec prošle godine, u istom periodu 2023. godine došlo je do znatnih povećanja. Na primjer, prikupljenje reciklažne sirovine u maju mjesecu su uvećane za 24 posto, u junu za 32 posto u odnosu na prošlu godinu, dok je u julu došlo do uvećanja od čak 47 posto u odnosu na period iz 2022. godine. S obzirom da je u toku postavljanje i preostalog broja zelenih otoka, postepeno navikavanje stanovništva na nova pravila, u narednim mjesecima očekujemo još bolje rezultate, a do kraja godine uvećanje i do 100 posto u odnosu na prethodnu godinu. Hvala građanima Sarajeva što odvojeno odlažu svoj otpad u reciklažne kontejnere plave, žute i zelene boje postavljene na zelenim otocima", zaključio je Mirza Ramić, glasnogovornik KJKP RAD.
Sav reciklažni otpad odvozi se u sortirnicu Smiljevići, gdje se ručno razdvaja, grupiše i priprema za reciklažu. Na ovaj način će se generalno smanjiti količina komunalnog otpada i produžiti životni vijek sanitarne deponije Smiljevići. Značajan napredak ka održivijem i čistijem okruženju za buduće generacije.
Budi srce – odvajaj otpad!
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.