Uskrs - praznik ljubavi i praštanja: Koji je značaj korizme i Velikog petka?

0
A. Čančar
Uskrs - praznik ljubavi i praštanja: Koji je značaj korizme i Velikog petka?
Foto: Pexels / Uskrs

Uskrs je najveći i najstariji kršćanski praznik koji se slavi u spomen na Kristovo uskrsnuće, njegovu pobjedu nad smrću i nad grijehom. Katolici u cijelom svijetu Uskrs slave u nedjelju, 9. aprila.

Svaki blagdan ima svoju čar, to je vrijeme koje čovjek odvoji da se približi vjeri i porodici s kojom obilježava važne datume. Nerijetko je svaki blagdan povezan i sa određenim tradicionalnim načelima, kao i vremenom pripreme pred praznik.

O Uskrsu, korizmi, načinu obilježavanja Uskrsa u Bosni i Hercegovini, te značaju Velikog petka za katolike, redakcija portala Radiosarajevo.ba razgovarala je sa fra Stipanom Radićem.

Nakon sjednice dogovoren novi termin kada će se birati gradonačelnik Sarajeva

Nakon sjednice dogovoren novi termin kada će se birati gradonačelnik Sarajeva

Radiosarajevo.ba: Šta korizma znači za vjernike, kakva su pravila posta?

"Korizma je vrijeme od 40 dana priprave za proslavu Uskrsa, najvećeg kršćanskog blagdana. Broj 40 je simboličan i podsjeća nas na važne biblijske događaje, kao što su npr.: 40 godina je boravio u na putovanju iz egipatskog ropstva u Obećanu Zemlju (Izrael), 40 dana je proboravio Mojsije na brdu Sinaj prije nego će primiti ploče sa Deset Božjih zapovijedi, 40 dana je Isus prove u pustinji, u postu i molitvi, prije javnog djelovanja…itd. U nekim kršćanskim crkvama i danas je uobičajen dugotrajni post kroz tih četerdeset dana, a u katoličkoj Crkvi zadržala su se samo dva dana posta i nemrsa u korizmi: Čista srijeda kao početak korizme i Veliki petak kao dan Isusuove muke i smrti", ističe fra Stipan Radić, gvardijan.

U ta dva dana svi osim djece, bolesnih i starijih osoba trebali bi se samo jednom do sitosti jesti i to posnu hranu bez mesa od životinja. Ribu i morske plodove dozvoljeno je jesti. Post i nemrs preporučuju se u sve petke kroz godinu, osobito u vrijeme korizme (priprave za Uskrs i adventa/doišašća (priprave za Božić). U te petke dozvoljeno je jesti redovito, ali bez mesa od životinja.

Znate li zašto se za Uskrs jedu čokoladna jaja i koje je misteriozno porijeklo uskrsnog zeca?

Znate li zašto se za Uskrs jedu čokoladna jaja i koje je misteriozno porijeklo uskrsnog zeca?

"U katoličkoj Crkvi u vrijeme priprave za velike blagdane – Uskrs i Božić – skreće se pozornost na dobra djela: pomoć potrebitima, zauzetost za pravednost i druga djela ljubavi prema bližnjima. Preporučuje se kroz to vrijeme odricanje od nečega što je nekome drago: djeci od slatkiša, starijima od nekih loših navika (pušenje, alkohol, sklonost svadljivosti i dr.), kako bi čovjek vježbao svoj duh i očvrsnuo za lakše podnošenje poteškoća koje mogu nastupiti. Također se preporučuje da se pokloni potrebitima ono što se uštedilo kroz odricanje" navodi fra Stipan Radić za portal Radiosarajevo.ba.

Radiosarajevo.ba: Da li je prije bilo više korizme ili obratno?

"U Katoličkoj Crkvi, kao i u mnogim drugim kršćanskim i drugim vjerskim zajednicama, prije je bilo više posta i pokore. Tako su npr.: javno poznati/javni grešnici činili pokoru za učinjene grijehe, nosili pokornička odijela da bi se u Uskrsnoj noći ponovno vratili u puno zajedništvo s ostalim vjernicima. Danas se više stavlja naglasak na pozitivni izraz pokore i posta – činjenje dobrih djela na vlastitu korist i korist bližnjih, a manje na odricanje od nečega. A samo vrijeme trajanje korizme uvijek je ostalo isto", navodi fra Stipan Radić.

Kako Grci farbaju jaja u jarko crvenu boju: Tehnika koja će vas oduševiti

Kako Grci farbaju jaja u jarko crvenu boju: Tehnika koja će vas oduševiti

Radiosarajevo.ba: Kakav je značaj Uskrsa za vjernike. Postoje li neka obilježja koja su specifična za bh. područje?

"Kršćani vjeruju da je Uskrs najveći i najznačajniji blagdan, kao potvrda da je život jači od smrti, da dobro u konačnici pčobjeđuje zlo a ljubav mržnju. Razlog takvoj vjeri je Isusov žviotni put koji je završio Uskrsnućem na vječni život. Vjerujemo da i nas isto čeka: uskrsnuće na vječni život radosti ili vječni život žalosti/propasti, već prema tome kako smo živjeli ovaj prolazni ovozemaljski život I što smo zaslužili. Vjerujemo da nas je Bog, u saradnji s našim roditeljima, stvorio kao slobodne ljude i našu sudbinu položio u naše ruke. Nije nas stvorio neslobodne, kao robote, čija je sudbina unaprijed određena, odnosno koju drugi određuju.

U katoličkoj Crkvi od Koncila u Niceji (325. godina) Uskrs se slavi u nedjelju koja pada nakon mlađaka (punog mjeseca) koji prati proljetnu ravnodnevnicu (21. marta), tako da se taj datum (zbog datuma mlađaka) kreće između 22. martaa i 25. aprila.

Mali savjeti: Evo kako napraviti najljepši uskršnji vijenac

Mali savjeti: Evo kako napraviti najljepši uskršnji vijenac

"Najznačajniji simboli obilježja Uskrsa su slijedeći: jaje – simbol začetka i početka života; janje i beskvasni kruh – simbol žrtve i izlaska iz egipatskog ropstva i Isusove žrtve života kao pashalnog janjeta, pa zato i molimo u aeuharistijskom slavlju kod podizanja Hostije (simbola Isusove prisutnosti: "Evo Jagnjaca Božjeg…"; zatim zec – kao oličenje plodnosti… Slaveni su u svojim pretkršćanskim vjerovanjima pridavali magičnu moć vrbi kao drvetu života – pa se propupale vrbove grančice pridružuju uskršnjim simbolima plodnosti, jajetu i zecu", navodi fra Stipan Radić za naš portal.

U nekim krajevima uoči Uskršnje nedjelje i danas zakopa se po nekoliko jaja "pod četiri ugla kuće", da "čuvaju od groma, tuče i pošasti", a Slavonci za nebračni odnos znaju reći: "Oženio se ispod vrbe", "Udala se oko vrbe".

"Naravno Uskršnja svijeća, koja se pali na blagoslovljenom ognju prije početka uskršnjog bdijenja, glavni je simbol Uskrslog Isusa. U hvalospjevu koji joj se zatimotpjeva/izriče sadržana je ova simbolika i poruka Isusova života i Uskrsa", dodaje.

Kako dobiti intenzivnu žutu boju jaja: Treba vam samo jedan začin

Kako dobiti intenzivnu žutu boju jaja: Treba vam samo jedan začin

Radiosarajevo.ba: Značaj i način obilježavanja Velikog petka za vjernike?

"Narodna poslovica kaže da 'bez muke nema ni nauke.' Ni Uskrsa nema bez Velikog petka i Isusove žrtve na križu. Osim obaveznog posta i nemrsa Veliki petak je obilježen obredima: pjevanje/čitanje izvještaja Isusove Muke, klanjanje križu i pričest vjernika. Jedini dan u godini kada se ne slavi svets Misa, nego samo dijeli vjernicima pričest, jeste Veliki petak. Iza obreda velikog petka, u popodnevnim satima (obično iza 15 sati) isključuju se crkvena zvona i ponovno se uključuju tek u uskršnjoj noći kod proslave Uskrsa, kada se u Misi zapjeva “'Slava Bogu na visini…'", ističe gvardijan Radić.

Fra Stipan Radić dodaje da je običaj je u nekim kršćanskim mjestima da majstori na veliki petak ne uzimaju čekić u ruke, sjećajući se Isusova razapinjnja. Također, postoji i običaj da se od podne na Veliki petak pa do Uskrsa ne radi o zemlji, iz poštovanja prema Isus koji je to vrijeme proveo u grobu.

Najljepša tirkizna jaja se farbaju kupusom: Pogledajte kako doći do prelijepe boje sa šljokicama

Najljepša tirkizna jaja se farbaju kupusom: Pogledajte kako doći do prelijepe boje sa šljokicama

"U nekim krajevima na Veliki četvrtak i Veliki petak do podne težaci (orači) ne bi radili na svojoj zemlji, nego bi besplatno se nudili potrebitima da njima rade, a i drugi bi u to vrijeme činili dobra djela bliožnjima", zaključuje fra Stipan Radić u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba.

Kada se Uskrs obilježava

Blagdan Uskrs se ne slavi svake godine u isto vrijeme. Katolička crkva slavi Uskrs u prvu nedjelju nakon prvog proljetnog punog mjeseca (uštap). Budući da prvi proljetni uštap može biti između 22. marta i 25. aprila, to znači da blagdan Uskrsa može biti samo unutar tog vremena.

Redakcija portala Radiosarajevo.ba svim vjernicima katoličke vjeroispovijesti želi sretan i blagoslovljen Uskrs! 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije