U susret 17. maju - Međunarodnom danu borbe protiv homofobije i transfobije

Radiosarajevo.ba
U susret 17. maju - Međunarodnom danu borbe protiv homofobije i transfobije

I ove godine 17. maja će se u našoj zemlji obilježiti IDAHOT dan

Ovaj datum se od 2005. godine obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije. IDAHOT dan obilježava se u više od 130 zemalja svijeta i službeno je priznat od velikog broja država, kao i od samog Parlamenta Evropske unije.

Sarajevski otvoreni centar, organizacija koja se bavi zastupanjem prava LGBT osoba u BiH, objavila je program obilježavanja IDAHOT-a. Detalje programa možete potražiti u nastavku teksta.

Homoseksualnost je 17. maja 1990. skinuta s liste mentalnih bolesti Svjetske zdravstvene organizacije i otad se taj dan obilježava kao podsjećanje na važnost poštivanja ljudskih prava LGBT (lezbejki, gejeva, biseksualnih i trans) osoba širom svijeta. To je također i povod za organizaciju različitih akcija kojima se skreće pažnja na diskriminaciju i nasilje s kojima se još uvijek suočava ova populacija. LGBT osobe čine od 3-12 posto stanovništva svakog društva, pa tako i u Bosni i Hercegovini. Međutim, i pored toga, ovi građani i građanke BiH, zbog nasilja, straha, isključivanja i diskriminacije, ostaju u potpunosti nevidljivi u BiH društvu.

Bosna i Hercegovina do sada nije proaktivno radila na borbi protiv homofobije i transfobiji, niti je poduzela odgovarajuće mjere kako bi svim LGBT osobama omogućila uživanje jednakih prava s drugim građanima/kama BiH.

Države u okruženju su u mnogim pitanjima naprednije od BiH. U Hrvatskoj se već deset godina uspješno organizira godišnji protestni marš – Parada ponosa, a istospolnim parovima je omogućeno sklapanje životnih zajednica. Slovenija je otišla mnogo dalje te je izjednačila heteroseksualne i homoseksualne brakove. Crna Gora je prva država u našoj regiji koja je usvojila strategiju i akcioni plan za poboljšanje kvalitete života LGBT osoba, a grupu predvodi osobno premijer Crne Gore. U Srbiji se provodi strategija i akcioni plan za suzbijanje diskriminacije, koji uključuje mjere vezane za LGBT osobe. Albanija, također, u različitim ministarstvima radi na pitanjima zaštite prava LGBT osoba.

"Ovim putem pozivamo sve institucije države BiH i entiteta, konkretno – Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i entitetska ministarstva – da otpočnu intenzivniji rad kada su u pitanja prava LGBT osoba. Smatramo da ne bismo trebali dopustiti da Bosna i Hercegovina bude izoliran slučaj u evropskoj porodici država koje garantiraju jednaka prava svim svojim građankama i građanima, uključujući i LGBT osobe", poručuju iz Sarajevskog otvorenog centra.





Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije