U mirovnim pregovorima tek osam posto žena

Radiosarajevo.ba
U mirovnim pregovorima tek osam posto žena

Direktorka za srednju i jugoistočnu Evropu Organizacije UN za žene /UNIFEM/ Erika Kvapilova ocijenila je danas da je neprihvatljivo da samo osam odsto žena čine predstavnike u mirovnim pregovorima i da je samo tri odsto finansijskih sredstava namijenjenih za situacije koje slijede poslije konflikta direktno usmjereno na žene.

Ona je na konferenciji za novinare u Sarajevu uoči dvodnevne konferencije OEBS-a o ulozi žena u sprečavanju sukoba, upravljanju kriznim situacijama i izgradnji mira, istakla važnost koordinacije ne samo među međunarodnim organizacijama, nego i između državnih vlasti i civilnog društva.

"Civilno društvo posjeduje informacije i znanje koje treba ozbiljno shvatiti dok primjenjujemo Rezoluciju 1325 Savjeta bezbjednosti UN o ulozi žena u miru i bezbjednosti. Iz mog kratkog iskustva u BiH znam da postoji jasna opredijeljenost civilnog društva, ali i drugih vladinih organizacija na državnom i entitetskim nivoima da se s ovim problemom ozbiljno suoče. Nadam se da ćemo zajedno, s ostalim međunarodnim organizacijama postići zadate ciljeve u ovom regionu", rekla je Kvapilova.

Kao najveći cilj ove konferencije, specijalna predstavnica predsjedavajućeg OEBS-a za rodna pitanja Vendy Patten navela je stvaranje mogućnosti da se za istim stolom nađu predstavnici OEBS-a sa predstavnicima vlada i civilnog društva, kako bi se razmijenile ideje i kreirale strategije u vezi sa primjenom UN rezolucije 1325.

"Poseban akcenat stavljen je na nacionalni akcioni plan. Sretni smo da ove godine imamo mnogo učesnika iz regiona jer je obilježena kao desetogodišnjica od donošenja rezolucije. Ta godišnjica izazvala je mnogo pažnje na međunarodnom nivou, jer su države i međunarodne organizacije pokušale pojačati svoja nastojanja u implementaciji rezolucije", rekla je Paten.

Ona je naglasila da su obaveze iz rezolucije fokusirane na dvije osnovne stavke, potpuno i jednako učestvovanje žena u donošenju odluka u svim aspketima u konfliktima, kako u sprečavanju konflikata, tako i u rješavanju kriznih situacija, mirovnim pregovorima i izgradnji mira, te definisanju načina na koji su žene direktno pogođeno konfliktom.

"Nadamo se da će konferencija stvoriti mogućnost za dobru razmjenu informacija i omogućiti svima da uradimo dalje konkretne korake u cilju primjene rezolucije 1325. širom regije", izjavila je Paten.

Direktorka Agencije za ravnopravnost polova BiH Samra Filipović-Hadžiabdić pozvala je domaće institucije na odgovornost i provođenje aktivnosti na primjeni rezolucije, a od međunarodnih organizacija zatražila da sinhronizovanim aktivnostima doprinesu ovom planu.

Ombudsmenka za ljudska prava BiH Jasminka Džumhur naglasila je da žene, posebno žene žrtve rata, ne uživaju adekvatno svoja prava. Ona je dodala da žene žele jednak tretman u društvu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije