Svjetska populacija dosegla 7 milijardi

Radiosarajevo.ba
Svjetska populacija dosegla 7 milijardi

Za pet dana, 31.10.2011, simbolično će se obilježiti dan kada se procjenjuje da će svjetska populacija doseći 7 milijardi stanovnika. Postupci koje sada provedemo će uticati na to da li ćemo imati zdravu, održivu i prosperitetnu budućnost ili će biti označena sa okolišnim i ekonomskim nazadovanjem, izloženo je  je u izvještaju Stanje svjetske populacije 2011, koji je objavljen danas od strane UNFPA, Populacijskog fonda Ujedinjenih nacija.

“Planiranjem i pravim investicijama u ljude – kako bi se podstakli da donose odluke koje nisu samo dobre za njih, već i za svjetsku populaciju – naš svijet od 7 milijardi stanovnika može razviti održive gradove, proizvesti radnu snagu koja će pospješiti ekonomiju, te populaciju mladih osoba koji doprinose dobrostanju svojih društava” rekao je dr. Babatunde Osotimehin,  izvršni direktor UNFPA

Rekordni rast populacije može se protumačiti na više načina, kao uspjeh jer znači da ljudska rasa živi duže, a broj zdravih novorođenčadi je porastao, pokazao je izvještaj. Ali nisu svi imali koristi od dostignuća ili poboljšanja životnih standarda. Još uvijek postoji velika nejednakost među i unutar zemalja. Nejednakosti u pravima i mogućnostima i dalje postoje između muškaraca i žena, djevojčica i dječaka. Sada je važnije nego ikada napraviti put razvoja koji promoviše jednakost, a ne onaj koji potiče i ojačava nejednakosti.

Prekretnica od 7 milijardi stanovnika “je izazov, mogućnost kao i poziv na akciju” rekao je dr. Osotimehin u izvještaju objavljenom u Londonu. Također isti izvještaj je objavljen u isto vrijeme u više od 100 drugih gradova u cijelom svijetu.

Izazovi budućnosti

Od 7 milijardi stanovnika, 1.8 milijardi su mlade osobe od 10 do 24 godine, naznačio je dr. Osotimehin. “Mladi ljudi drže ključ budućnosti, sa potencijalom da promijene globalno političko stanje te da ojačaju ekonomiju koristeći svoje potencijale – kreativnost i inovativnost. Mogućnost da se iskoristi potencijal mladih treba iskoristiti odmah”, rekao je dr, Osotimehin “Moramo ulagati u zdravlje i edukaciju mladih osoba. To će nam se vratiti kroz ekonomski rast i razvoj za generacije koje dolaze”.

“Današnja prekretnica je podsjetnik da moramo djelovati sada” rekao je dr. Osotimehin, dodajući da je Program Djelovanja Međunarodne konferencije o populaciji i razvoju održanoj u Kairu 1994. godine naznačio da individue imaju mogućnost da donesu sopstvene odluke vezane za rađanja, te to ostaje kao najbolja vodilja za budućnost.

“Sa godišnjicom ICPD konferencije 2014. godine, podaci govore da je put ka ekonomskom i socijalnom razvoju ide kroz srž madata UNFPA” rekao je dr. Osotimehin. “Ali naš rad je daleko od gotovog. Činjenica je da 215 miliona žena u zemljama u razvoju u fertilnoj dobi nemaju mogućnost pristupa centrima za planiranje porodica. Postoje milioni mladih žena i muškaraca u zemljama u razvoju koji nemaju dovoljno obrazovanja o seksualnom i reproduktivnom zdravlju kao i informacija o zaštiti od trudnoće, ili kako se zaštiti od HIV-a. U svijetu gdje je status žena na nezavidnom nivou, stopa dojenčadi i djece koje prežive je dosta niska. Moramo srušiti prepreke, te izjednačiti položaj žena i muškaraca kao i djevojčica i dječaka u svim sferama života.”

Bosna i Hercegovina

 „U BiH postoje organizovani programi vršnjačke edukacije na temu sekualnog i reproduktivnog zdravlja mladih jer obrazovni sistem u Bosni i Hercegovini ne prepoznaje i ne sprovodi programe sistematske seksualne edukacije u školama koji  pokazuju pozitivan učinak na seksualno zdravlje mladih djelujući preventivno, smanjujući rizike neželjenih trudnoća i spolno prenosivih infekcija među mladima. Rezultati mnogih istraživanja govore u prilog investiranja i važnosti uvođenja programa sistematske seksualne edukacije zbog velikih ušteda i ekonomske isplativosti koje jednako važe  za zemlje visokih i niskih prihoda.“ rekao je Faris Hadrović, šef ureda UNFPA u Bosni i Hercegovini.

Stanje svjetske populacije 2011 je prvenstveno izvještaj sa terena, u kojem su prezentirani primjeri kako se demografi, donosioci zakona, vlasti, civilna društva i individualci nose sa populacijskim trendovima kroz teme kao sto su starenje, nagli porast broja mladih osoba, od visokog porasta populacije do smanjenja populacije, kao i  pitanje visokog stepena urbanizacije, te porasta međunarodnih migracija. Zemlje koje su uključene u izvještaj su Kina, Egipat, Etiopija, Finska, Indija, Meksiko, Mozambik, Nigerija i Makedonija

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije