Švedska strategija nije upalila? Novo istraživanje bacilo Skandinavce u očaj

Radiosarajevo.ba
Švedska strategija nije upalila? Novo istraživanje bacilo Skandinavce u očaj
Foto: EPA-EFE / Ilustracija

Švedsko istraživanje pokazalo je kako je do kraja aprila samo 7,3 posto stanovnika Stockholma razvilo antitijela na koronavirus, što bi moglo pojačati bojazni da odluka da se Švedska ne zatvori zbog koronavirusa neće tako brzo dovesti do kolektivnog imuniteta.

Tu je strategiju zagovarao glavni švedski epidemiolog Anders Tegnell. On je dao preporuku da se protiv širenja virusa koriste dobrovoljne mjere, za razliku od drugih država koje su uvele obavezne mjere i karantenu.

U Švedskoj su tako ostale otvorene većine škola, restorana, kafića i poslovnica, čak i dok je veći dio Europe bio zatvoren. Broj mrtvih od covida-19 je u Švedskoj mnogo veći nego u drugim nordijskim državama, iako manji nego u zemljama poput Velike Britanije, Italije i Francuske, prenosi Hina.

Broj pacijenata na intenzivnoj njezi u Švedskoj pao je za trećinu otkad je krajem aprila imao svoj vrhunac, a zdravstvene vlasti tvrde da epidemija usporava. No Švedska je u posljednjih sedam dana zabilježila najveći broj mrtvih po glavi stanovnika u Europi.

Istraživanjem o antitijelima htjelo se utvrditi postoji li potencijal za kolektivni imunitet, odnosno je li dovoljan broj u populaciji razvio imunitet, čime bi se zaraza prestala širiti.

Švedska zdravstvena agencija u srijedu je rekla da se rezultati tog istraživanja poklapaju s njihovim modelima da je gotovo trećina Stockholma zaražena, objasnivši kako je studija provedena prije puno vremena te se bolest u međuvremenu još proširila.

"Malo je manje nego što smo očekivali, no ne puno, možda za jedan do dva postotna boda", izjavio je Tegnell.

No koncept kolektivnog imuniteta nije još ispitan u slučaju koronavirusa te se ne zna koliko traje imunitet od zaraze kod oporavljenih pacijenata.

Stockholm, 1. april 2020. - undefined

Foto: EPA-EFE: Stockholm, 1. april 2020.

Među kritičarima pristupa svoje države je Bjorn Olsen, profesor zaraznih bolesti na sveučilištu u Uppsali, koji smatra da je koncept kolektivnog imuniteta "opasan i nerealan" u slučaju covida-19.

"Mislim da je imunitet krda daleko od nas, ako ga ikad i postignemo", rekao je za Reuters nakon objave rezultata istraživanja.

U Švedskoj je trenutno zaraženo više od 30 hiljada ljudi, a preminulo je njih 3.831, što je tri puta više od zbroja smrtnih slučajeva u Danskoj, Norveškoj, Finskoj i na Islandu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije